ahududu.gen.tr https://www.ahududu.gen.tr Ahududu, Ahududu Türleri ve Özellikleri tr-TR hourly 1 Copyright 2020, ahududu.gen.tr Tue, 02 Aug 2016 00:00:00 +0000 Fri, 17 Jan 2020 00:00:00 +0000 60 Ahududu Likörü https://www.ahududu.gen.tr/ahududu-likoru.html Mon, 26 Nov 2018 09:37:31 +0000 Ahududu Likörü, ahududu sonbahar ve yaz mevsiminde kırmızı renkte meyveler veren bir bitki türüdür. Bir diğer adı frambuazdır. Ülkemizde daha çok böğürtlen ile karıştırılır. Ahududu gülgiller familyasına ait bir Ahududu Likörü, ahududu sonbahar ve yaz mevsiminde kırmızı renkte meyveler veren bir bitki türüdür. Bir diğer adı frambuazdır. Ülkemizde daha çok böğürtlen ile karıştırılır. Ahududu gülgiller familyasına ait bir bitkidir. Ahududunun anayurdu tam olarak bilinmese de Türkiye’nin Ege bölgesi olduğu tahmin edilir. Çiçeklerinin rengi beyazdır. Bu çiçekler zamanla olgunlaşıp meyve haline dönüşür. Ahududu besin değerleri açısından oldukça zengindir. 100 gram ahudududa 1.2 gr protein, 3.00 gr lif, 13.6 gr bulunur. Kolesterol miktarı ise 0'dır. Ahududu aynı zamanda vitamin bakımından da oldukça zengindir. İçerisinde B1, B2, B3, B6,C ve E vitaminleri bulunur. Böbrek ve şeker hastaları için oldukça  ideal bir meyvedir. O nedenle uzmanlar tarafından yaz aylarında tüketilmesi önerilir. Ahududu meyve olarak yenebildiği gibi suyu kullanılarak yada şerbeti yapılarak da tüketilebilir. Ahududu likörü de bunlardan bir tanesidir. Sıcak yaz günlerinde serinletici etkisi bulunur. Hazırlaması oldukça kolaydır. 

Ahududu Likörü İçin Gerekli Malzemeler,

 • 1 kilo taze ahududu 
 • 1 yemek kaşığı limon tuzu
 • 2 su bardağı toz şeker
 • 1 litre su
 • 2 su bardağı sade likör
 • Buz
Üzeri İçin,
 • 5-6 yaprak taze nane
Ahududu Likörü

Ahududu Likörü Hazırlanışı, 

Ahududu likörü için öncelikli olarak taze ahududular bol suda iyice yıkanır. Taze ahududu bulamayanlar marketlerde satılan dondurulmuş ahududu da kullanabilir. Ahududuları yıkarken ezilmemelerine özen gösterilir. Daha sonra ahududular süzülmeleri için bir süre süzgeçte bekletilir. Ahududular süzüldükten sora derin bir kaseye alınarak üzerine toz şeker ilave edilir. Ahududular şeker ile birlikte iyice yoğrulmaya başlanır. Şekerler eriyene kadar yoğurma işlemine devam edilir. Bu kez daha ince delikli bir süzgeç kullanılarak ahududuların posası çıkarılır. Ahududuların posasını daha rahat çıkarmak için tahta bir kaşık kullanılabilir. Posalar bir kenara alınır. Posada çok fazla şeker kaldığı görülürse posaya 1 çay bardağı su ilaveler tekrar yoğurulur ve yeniden süzülebilir. Elde edilen ahududu şerbetine limon tuzu eklenerek yaklaşık 20 dakika boyunca kısık ateşte kaynatılır. Şerbet kaynadıktan sonra önce oda sıcaklığında ılınması beklenir. Ilınan şerbet bu sefer buzdolabına kaldırılarak bir kaç soğutulur. Şerbet yeteri kadar soğuduğu zaman üçte bir oranında bardaklara paylaştırılır. Bardakların içine sade likör ve buz ilave edilir ve iyice karıştırılır. Tercihe göre evinde shaker bulunanlar ahududu şerbeti, likör ve buzu shakerda karıştırdıktan sonra da bardaklara pay edilebilir. Hazırlanan bardakların üzerine nane yaprakları da ilave ederek ahududu likörü soğuk şekilde servis yapılır. 

Afiyet olsun.

]]>
Ahududu Kurusu https://www.ahududu.gen.tr/ahududu-kurusu.html Tue, 27 Nov 2018 01:10:23 +0000 Ahududu Kurusu, gülgiller familyasından olan yaz ve bahar mevsimlerinde kırmızı renkli ve tatlı bir meyve veren bitki türüne ahududu adı verilmektedir. Güzel bir görünüme sahip olması ve hoş kokusuyla insanlarda tüketme isteği Ahududu Kurusu, gülgiller familyasından olan yaz ve bahar mevsimlerinde kırmızı renkli ve tatlı bir meyve veren bitki türüne ahududu adı verilmektedir. Güzel bir görünüme sahip olması ve hoş kokusuyla insanlarda tüketme isteği uyandıran ahududu, sağlık açısından da oldukça faydalıdır. Bu meyvenin kurutulmuş haline ise ahududu kurusu adı verilmektedir. Kraft çuvallar ile paketlenen bu meyvenin satımı toptan şekilde yapılmaktadır. Özelikle çayı ile birçok hastalığın giderilmesinde kullanılmaktadır.

Ahududu KurusuAhududu kurusu nerelerde kullanılır
 • Aroma, renk ve güzel koku vermek için kullanılır.
 • Tatlı çeşitlerinin içerisinde kullanılır.
 • Ayrıca çayı yapılır veya çayların içerisine ilave edilebilir. 
 • Birçok bisküvi ve keklerin içerisinde kullanılır.
 • Sağlık sektöründe ve ilaç yapımında kullanılır.

Ahududu kurusunun faydaları nelerdir

Taze olan ahududu meyvesi gerekli işlemlerden geçirilerek kurutuluyor. Kurutulma esnasında özsuyu kaybolan meyvenin özü kalıyor. Ve bu ahududu kurusu içerisinde besin değerleri, vitaminler, etken maddeler bitkinin doğal haline oranla artıyor. Heme tazesini hem de kurtulmuş halini tüketmek aynı derecede fayda sağlamaktadır. Aralarındaki tek fark ise kurutulmuş ahududunun besin değerinin daha fazla olmasıdır. Ahududu kurusunun faydaları ise şöyledir:
 • Kansızlık sorununun giderilmesini sağlar.
 • Kanın temizlenmesini sağlar.
 • Vücutta biriken toksin maddelerinin atılmasını sağlar.
 • Kilo vermede etkilidir.
 • İdrar söktürücü özelliği vardır.
 • Kabızlığı önler ve hazmı kolaylaştırır.
 • Vücudun dinç kalmasını sağlar.
]]>
Ahududu Rengi https://www.ahududu.gen.tr/ahududu-rengi.html Tue, 27 Nov 2018 16:07:04 +0000 Ahududu rengi, gülgiller familyasından olan ahududu yaz ve sonbahar mevsiminin, kırmızı renkte ve tatlı meyveler veren bir bitki türüdür. Genellikle böğürtlen ile karıştırılmakla birlikte görünüş itibariyle çileğe de benz Ahududu rengi, gülgiller familyasından olan ahududu yaz ve sonbahar mevsiminin, kırmızı renkte ve tatlı meyveler veren bir bitki türüdür. Genellikle böğürtlen ile karıştırılmakla birlikte görünüş itibariyle çileğe de benzemektedir. Adında ki ceylan anlamına  gelen ahu ve dut kelimesiyle birleşmesi sonucu bu ismi almıştır. Yani aslında ceylan dutu anlamına gelmektedir.
Genellikle ormanların açık bölgelerinde ya da yangın veya ağaç kesimi nedeniyle  ormanda açılan bölgelerde meydana gelmektedir. Bu tarz alanlarda büyümektedirler. Bu meyve Amerika, Asya ve Avrupa'nın birçok bölgesinde yetiştirilmektedir. Ancak asıl yurdu tam olarak bilinememektedir. Adındaki bilgilerden yola çıkılarak asıl yetiştirilen bölge Türkiye'de Ege bölgesi olarak tahmin edilmektedir. Meyvenin oluşumu 2 yılı aşkındır. 
Bitkinin gövdesi dikenlerle kaplıdır. Bitki belli bir süreden sonra beyaz bir çiçek açmaya başlar. Çiçek zamanla olgunlaşarak meyve haline gelmektedir. Tadı herkesçe hoş bulunan bir meyvedir. Ayrıca meyvenin çok çabuk bozulması dezavantajı olduğunu göstermektedir. Bu yüzden çok bekletilmeden tüketilmelidir. Çabuk bozulmasına rağmen dondurulmaya elverişli bir meyvedir.

Ahududu, direkt olarak yenilebileceği gibi meyveden, dondurma, şekerleme vs. gibi elverişli şeyler de yapılabilmektedir. Meyvenin sağlık açısından da oldukça faydalı olduğu bilinmektedir. Besin değeri açısından oldukça zengindir. İnsan sağlığı açısından içerisinde B1, B2, B3, B6, C ve E vitaminleri bulunmaktadır. Ahududu meyvesi, damar ve doku büzücü özelliğe sahiptir. Meyve, ishali kesmekle birlikte kadınlarda regl dönemlerini düzene sokmaktadır. Doğum yapan kadınlarda ağrıyı azaltıcı etkiye sahiptir. Özellikle kadınlarda oluşan beyaz akıntıyı kesmektedir. 

Ahududu RengiAhududu rengi, pembe ve kırmızı karışımı bir renkten oluşmaktadır. Meyve olgunlaşma döneminde koyulaştığı için koyu kırmızı veya pembeye benzemektedir. Ahududunun bazı çeşitlerinde çifte rengi bir arada görmek mümkündür. Açık pembe renk meyvenin olgunlaşma sürecine bağlı olarak koyulaşmaktadır. Bu renk mor ve siyah arasında bir tona bürünmektedir. Günümüzde hormonların etkisiyle yeni yetişen ahududular mavi ve sarı renkte de oluşabilmektedir. 

Ahududu rengi, özellikle kadınlar tarafından sıkça kullanılmaktadır. Ruj, oje vs. gibi kadınların kişisel bakım ürünlerinde ahududu renginin tonlarını görmek mümkündür. 
]]>
Ahududu Çeşitleri https://www.ahududu.gen.tr/ahududu-cesitleri.html Tue, 27 Nov 2018 23:16:25 +0000 Ahududu çeşitleri, bir diğer adıyla frambuaz birçok ayrı ayrı lezzetler, ayrı ayrı renkte çok çeşidi vardır. Ahududu genellikle soğuk, ılıman iklim bölgelerinde yetişirler. Ama bazı çeşitleri ise sıcak bölgelerde yetiş Ahududu çeşitleri, bir diğer adıyla frambuaz birçok ayrı ayrı lezzetler, ayrı ayrı renkte çok çeşidi vardır. Ahududu genellikle soğuk, ılıman iklim bölgelerinde yetişirler. Ama bazı çeşitleri ise sıcak bölgelerde yetişir. Havanın oransal neminin fazla olduğu bölgelerde doğal olarak kendiliğinden gelişir. Bu yörelerde bulunan insanlar tarafından çeşitli isimler konarak  ay çileği, ayı üzümü, more, madımak, kavuklu çilek, kırmızı böğürtlen ve it üzümü) diyebilirler. Son zamanlarda dondurma tekniklerinin geliştirilmesiyle yurt içinde ihraç edilen dondurulmuş ürünler içinde Ahududu önemli bir paya sahiptir. Bunun için soğuk hava işletmeleri tarafından istenilen ürünler arasında yer almaktadır. Yüksek fiyatlara alıcı bulmaktadır. Ahududu çeşitlerini yetiştirmede güneşlenmenin büyük önemi vardır. Yeterli güneşlenmede, daha iyi sürgün olduğu gözlenmektedir. Yaygın olarak yetiştirilen Ahududu çeşitleri ve özelliklerinin bazıları şunlardır.

Ahududu ÇeşitleriAhududu çeşitleri:

Heritage: Bitkisi oldukça güçlüdür. Verimli dik uzayan gövdeye sahiptir. Uzun zaman meyve veren farklı bölgelerde iyi uyum sağlama özelliği. Meyvesi orta irilikte olan, sert, tam kırmızı olmayan, orta şekerli, derin dondurucuya uygun, serin bölgelerde geç olgunlaşır. 
Meeker: Bitki güçlü ve çabuk gelişir. Makinalı hasada uygun olup meyvesi irice, tam kırmızılık ta, orta ayar sertlikte kaliteli meyve taze olup işlemeye uygundur. 
Willamette: Güçlü gelişen gövdeye sahiptir. Farklı bölgelerde uyum sağlayabilecek bir özelliği vardır. Hastalıklara ve zararlıları dayanıklı bir bitkidir. Makinalı hasada uygun, sıcak bölgelerde geliştirildiğinde sonbahar ürünü alınabilmektedir. Meyvesi iri, konik, köyü kırmızı, sert, işlemeye uygundur. Ayrıca tadı güzel dir ve kök çürüklüğüne hassastır. 
Tulameen: Oldukça bol hasadı olan dalları çok güçlü gelişen bir çeşittir. Makinalı hasada uygun, hem sofralık hemde sanayide işlemeye uygun bir bitkidir. Meyveleri çok iri, konik, parla kırmızı, sert ve yüksek kalitelidir. Ayrıca sarı renkte olanları da vardır. 
]]>
Ahududu Yağı https://www.ahududu.gen.tr/ahududu-yagi.html Wed, 28 Nov 2018 10:31:21 +0000 Ahududu yağı; Ahududu veya frambuaz denilen meyveden elde edilen şifalı bitki yağıdır. Bu ya özellikle cilt bakımı için çok faydalı olduğu için Kozmetik sektöründe cilt maskelerinde çok sık kullanılır. Neredeyse her 10 kad Ahududu yağı; Ahududu veya frambuaz denilen meyveden elde edilen şifalı bitki yağıdır. Bu ya özellikle cilt bakımı için çok faydalı olduğu için Kozmetik sektöründe cilt maskelerinde çok sık kullanılır. Neredeyse her 10 kadından yedisinde cilt sorunları yaşanmaktadır. Bu yüzden de cilt bakımını ihmal etmeden düzenli olarak cilt sorunlarına yol açacak kozmetik ürünlerini kullanmak yerine doğal yollarla elde edilen kozmetik ürünlerini tercih etmek daha faydalıdır. Bu yöntemlerden en çok kullanılan ve ahududu yağıdır.

Özellikle yaz aylarında kadın ve erkeklerde yaşanan bir problemleriyle ilgili doğal yöntemlerin başında içeriğinde ahududu yağı bulunan kozmetik ürünleri gelir.

Ahududu yağının cilde olan faydaları;
Ahududu yağının en çok kullanıldığı yer cilt sorunlarıdır.
 • C ve E vitaminleri bulundurduğu için ciltteki yenileyici hormonları harekete geçirir.
 • Cildi besleyerek genç kalmasını sağlar.
 • Ölü hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur.
 • Yaşlılık belirtilerine durdurarak gerilemesini sağlar.
 • Boğaz hastalıklarında faydalıdır.
 • Şeker hastalarında destekleyicidir.
 • Romatizma ve gut gibi hastalıklarda yararlıdır.
 • İshal ve Ateş'i rahatsızlıkları ve kullanılması Tavsiye edilebilir.
Ahududu yağının kullanıldığı cilt maskesi malzemeleri;
 • 1 yemek kaşığı taze süt,
 • Üç damla kadar ahududu yağı,
Ahududu YağıAhududu yağının cilt maskesinin hazırlanışı ve yapılışı;

Belirttiğimiz malzemeleri karıştırdıktan sonra boyun ve yüz kısmını da dairesel hareketlerle masaj yaparak yedirmelisiniz. Ahududu maskesini yüzünüzün gerildiğini hissedene kadar veya on beş dakika kadar tutmanız yeterli olacaktır. On beş dakika boyunca yüzünüzde yağlı ise; ılık su ile yıkamalısınız, yüzünüz kuru ise bir pamuk parçası yardımı ile pamuğu ıslatarak cildinizden maskeyi silebilirsiniz. Her iki işlemi sonunda da havluyla kurulama yapmamanız gerekmektedir. Bu işlemi her hafta uyguladığınızda cildinizdeki zedelenmeler veya ya sorunlarla ilgili sıkıntılardan kurtulmuş olursunuz.

Ahududu yağı, belirttiğimiz gibi cildimizde özellikle yaşlanmaya karşı çok etkili bir yöntem olduğundan kullandığınız gece kremleri ne 2 veya 3 damla ilave ederek cildinize yüz ve boyun bölgenize masaj yaparak bu kremi eminceye kadar ovalamanız gerekmektedir. Bu şekilde uyuduktan ve sabah uyandıktan sonra ılık su ile cildinizi durulamanız yeterli olacaktır. Gece uyku esnasında çok daha etkili olacağından dolayı ahududu yağı, yaşlılık belirtilerinizi ve cilt lekelenmelerinizi kısa sürede ortadan kaldıracaktır. Ciltle ilgili problemleriniz de doğal yolları tercih etmenizde her zaman fayda vardır. 

Sağlıklı günler.
]]>
Ahududu Yaprağı https://www.ahududu.gen.tr/ahududu-yapragi.html Thu, 29 Nov 2018 00:44:29 +0000 Ahududu yaprağı; ı bitkisel özellikleri ve içeriğindeki bileşenler sayesinde bir çok hastalığa iyi gelmektedir. Gülgiller familyasından olan ahududu bitkisi genelde ormanlarda yetişmektedir. Sulak yerlerde yetişen bir bitki tür Ahududu yaprağı; ı bitkisel özellikleri ve içeriğindeki bileşenler sayesinde bir çok hastalığa iyi gelmektedir. Gülgiller familyasından olan ahududu bitkisi genelde ormanlarda yetişmektedir. Sulak yerlerde yetişen bir bitki türüdür. Ahududu bitkisinin meyvesi de oldukça sevilmektedir. Bitkisi renklidir ve taze yenildiğinde oldukça lezzetlidir. Yazın taze hali kışın ise reçeli yapılan bu bitkinin yaprakları da toplanıp kurutulmaktadır. Ahududu yaprakları genellikle güneşte kurutulduktan sonra kışın bitki çayı yapmak için kullanılmaktadır. Kurutulmuş ahududu yaprakları kaynatılıp içildiğinde vücutta bir çok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir. Nemli yerlerde kolayca yetiştirilebilen bu bitki doğal antibiyotik olarak bilinmektedir. Bahçelerde kolaylıkla yetiştirilmesi mümkün olan bu bitki ormanlarda yabani olarak yetiştiğinde genellikle kendine ağaçların açık verdiği yerlerde, ağaçların önceden kesilmiş ve açıklık ortaya çıkmış olan yerlerde veya yangın sonrasında ağaçların seyrekleştiği bölümlerde yetişirler. Ahududu bitkisi çoğu zaman böğürtlenle karıştırılır. Bunun sebebi görünüm ve lezzet olarak birbirine benzemesidir. Ahududu yaprakları taze veya kurutulmuş olarak bitki çaylarında kullanır. Yaprakları 3 lü veya 5 li gruplar halinde bulunur ve altları gümüş beyaz renktedir. 

Ahududu türü 2 çeşittir. 

Yabani olan türü  yazın çok kısa bir dönemde meyve vermektedir diğer türü ise sürekli meyve veren bir yapıya sahiptir. Ahududu yaprağı kurutulup kaynatıldığında düzenli bir şekilde günde 1 bardak içmek kişi vücuduna fayda sağlayacaktır. Günde 3 bardaktan fazla içmek uygun olmayabilir. Bunun için 3 bardağın yukarısına çıkmamak gerekmektedir.

Ahududu YaprağıAhududu yaprağı faydaları:
 • Kanı temizler
 • Vücudu toksinlerden arındırır
 • Boğaz ağrılarına iyi gelmektedir.
 • Bronşit hastalığına iyi gelmektedir
 • Adet düzensizliklerini bitirir
 • Regl sendromlarını yok eder
 • Diş ve diş eti tedavilerinde kullanılmaktadır
 • Bağırsak rahatsızlıklarına iyi gelir
 • Kadınlarda akıntıyı gidermekte fayda sağlar
Ahududu yaprağının kaynatılıp içilmesinin sakıncalı olduğu durumlar:
 • Gebelik dönemi geçiren kadınların içmesi
 • İdrar yollarında taş olan kişilerin içmesi
 • Böbreklerinde taş olan insanların içmesi
 • Damla hastalığı olan kişilerin içmesi önerilmemektedir.
]]>
Frambuaz Ahududu https://www.ahududu.gen.tr/frambuaz-ahududu.html Thu, 29 Nov 2018 02:01:32 +0000 Frambuaz Ahududu; adını Anadolu mitolojisinde bulunan İda Dağın ' dan almıştır. Frambuaz ahududu İda dağı böğürtleni olarak da bilinir. Ana vatanı Olimpos Dağı' dır. Ayrıca Avrupa kıtası ve Kuzey Anadolu'da da yayg Frambuaz Ahududu; adını Anadolu mitolojisinde bulunan İda Dağın ' dan almıştır. Frambuaz ahududu İda dağı böğürtleni olarak da bilinir. Ana vatanı Olimpos Dağı' dır. Ayrıca Avrupa kıtası ve Kuzey Anadolu'da da yaygın olarak yetişir. Frambuaz Ahududu bir, bir buçuk metre boyunda olan bir bitkidir. Frambuaz Ahududunun meyvesi kırmızı renktedir. Haziran ve Temmuz aylarında beyaz renkli çiçekler açar. Ormanlık alanların kenarlarında ve korularda yetişir. Yaprakları ve çiçekleri gölgede kurutulur.  Meyveleri taze olarak tüketildiği gibi suyuda sıkılarak tüketilir. Meyveleri eczacılıkta kullanılır. Türkiye'de geniş bir yetişme alanı vardır. Frambuaz Ahududunun üretimi kolaydır ve maliyeti düşüktür.  Frambuaz Ahududu fidanının aşı sorunu yoktur. 

Frambuaz Ahududunun İçeriği; 

Frambuaz ahududunun yapraklarında tanen, organik asitler ve C vitamini vardır. Frambuaz Ahududunun meyvesinde pektin, şeker, C vitamini ve demir bulunur. 

Frambuaz Ahududunun Faydaları; 
 • Şeker hastalarında şekeri düzenler , 
 • Mide ekşimesinde işe yarar, 
 • Romatizmal hastalıklara iyi gelir. 
 • İdrarda albumin bulunanlara iyi gelir. 
 • Karaciğer Hastalıklarında iyi gelir . 
 • Anjinde kullanılır ise faydası olur, 
 • Bronşitte iyi gelir. 
 • İdrar Yolu Enfeksiyonunda kullanılır. 
 • Ağız yaralarında ve boğaz ağrısı gargara olarak kullanılır. 
 • Kan yapıcıdır ve kanı temizler.
 • Terletir 
 • İdrar söktürücü dür. 
 • Antioksidan dır.
 • Gözlerde çapaklanmayı önler, 
 • Kabızlık sorunu olanlara iyi gelir. 
 • Fiziki olarak vücuda dinelik verir. 
 • Gebelikte rahim kaslarını güçlendirir. 
 • Gebelikte doğumu kolaylaştırır. 
Frambuaz Ahududunun Kullanıldığı Yerler; 

Frambuaz ahududu meyveli pastalara lezzet verir. Frambuaz Ahududu meyveli pastalar için vazgeçilmezdir.
 
Frambuaz AhududuFrambuaz Ahududu Çayı; 

Yarım avuç taze yada kurutulmuş çiçeğini bir litre suda kaynatın. Elde ettiğiniz karışımı demlenmesini için beş dakika dinlendirin. Frambuaz ahududu çayını günde üç, dört fincan içelim. 

Frambuaz Ahududunun Gargarası;  

Frambuaz ahududunun kuru yaprağını ve çiçeğini bir litre suda kaynatın ve gargara olarak kullanın. Gargara için hazırladığınız sıvıyı göz enfeksiyonlarında pansuman ve kompres yapmak için kullanabilirsiniz. Sağlıklı günler. 
]]>
Ahududu Suyu https://www.ahududu.gen.tr/ahududu-suyu.html Thu, 29 Nov 2018 20:26:11 +0000 Ahududu suyu; yaz aylarında son derece önemli bir içecektir.  Ferahlatıcı  özelliğe  sahiptir. Vitamin ve mineral deposu olarak kabul edilmektedir. Ayrıca güzel tadı ve hoş kokusu bulunmaktadır. Ahududu suyunun birçok h Ahududu suyu; yaz aylarında son derece önemli bir içecektir.  Ferahlatıcı  özelliğe  sahiptir. Vitamin ve mineral deposu olarak kabul edilmektedir. Ayrıca güzel tadı ve hoş kokusu bulunmaktadır. Ahududu suyunun birçok hastalığa iyi geldiği söylenmektedir. Peki Ahududu suyunu nasıl yapılır. Ahududu suyu özellikle çocukların severek içtiği bir içecek türüdür. Yazın güneşli  günlerinde ve serin akşamlarında sevdiklerinize beraber tüketebileceginiz son derece sağlıklı ve beslenme açısından da çok önemli bir meşrubattır. Hem son derece doğal ve çok sayıda hastalığa karşı bizleri koruyucu etkisi olan Ahududu suyunu buzlukta yaklaşık 1 sene kadar muhafaza edebilirsiniz. Konsantre olarak  sakladığınız Ahududu suyunu ağzı kapalı kaplarda saklamak mümkün. 

Ahududu suyu için gerekli olan malzemeler:
 • 1 kg Ahududu (frambuaz)
 • 1,5 kg şeker 
 • 30 gram limon suyu
Ahududu SuyuAhududu suyu nasıl yapılır:

Ahududuyu sap ve çöllerinden ayıklayarak temizleyin. Sonra bir tencereye koyarak bol suda incitmeden yıkayın. İnce bir süzgeç yardımıyla sudan çıkarın. Ahududu ve toz şekeri iyice ovarak şekerin tamamen erimesi için 11-12 saat bir kenarda bekletin. Şeker tamamen eridiği zaman ince bir süzgeç yardımıyla çekirdeğini ayırın ve sıkarak süzün. Süzgeçte kalan posaya bir miktar su ilave ederek tekrar sıkın ve süzün. Elde ettiğimiz suya limon tuzunu katarak eriyene kadar karıştırın. Süzerek  elde ettiğimiz  Ahududu suyunu konsantre şekilde kullanılabilir ve severek yükleyebilirsiniz. Ağzı kapalı cam kavanozların içine koyarak serin ve kuru yerlerde muhafaza edebilirsiniz. Oldukça lezzetli Ahududu suyunu arzu ettikçe  sulandırarak servis edebilirsiniz. Bir bardağa iki parmak koymak yeterli olacaktır üzerini suyla tamamlayıp  sevdiklerinize ikram edebilirsiniz. 

Afiyet olsun.
]]>
Ahududu Sosu https://www.ahududu.gen.tr/ahududu-sosu.html Fri, 30 Nov 2018 09:01:59 +0000 Ahududu sosu, benim sevdiğim lezzetlerin başında yer alıyor. Ahududuyu pişirmek yerine suyunu kaynatarak azaltıp yapıldığından dolayı yoğun bir kıvama geliyor. Sütlü ve sütsüz çikolatalı tatlılara  yakıştığı gibi lim Ahududu sosu, benim sevdiğim lezzetlerin başında yer alıyor. Ahududuyu pişirmek yerine suyunu kaynatarak azaltıp yapıldığından dolayı yoğun bir kıvama geliyor. Sütlü ve sütsüz çikolatalı tatlılara  yakıştığı gibi limonlu tatlılara da harika bir tat veriyor. Ahududu sosunun en zor kısmı ise çekirdeğini  ayırabilmektir. İnce bir süzgeçten geçirerek bu işlemi yapabilirsiniz veye iyi bir blender sayesinde de kurtulabilirsiniz. Eğer ahududu çekirdeğini seviyorum derseniz bu işlemlere gerek kalmayacaktır. Bu tarife birkaç damla limon suyu ilave ederseniz Ahududu tadını daha iyi almanıza yardımcı olur. Ahududu sosunu çocuklarınıza hazırladığınız herşey le çok rahat verebilirsiniz. Çünkü vitamin ve mineraller açısından çok önemli bir meyvedir. Tadından da bilindiği üzere gayet lezzetli bir yiyecek. Ahududu sosunu kurabiyeler de, pastaların üzerinde dondurmalarda tatlı ve hatta kahvaltılık olarak bile güvenle kullanabilirsiniz. Ekmek arası çocuklarımıza Öğün aralarında bulunmaz bir lezzet.

Ahududu SosuAhududu sosu için gerekli olan malzemeler:
 • 700 gram dondurulmuş ahududu 
 • 2 çay kaşığı limon suyu 
 • 2/3 bardak şeker (isteğe göre)
Ahududu sosunun yapılışı:

Dondurulmuş ahududuları derin bir kaba koyun ve isteğe göre süzgeçten geçirin bu işlem biraz zahmetli olabilir. Ahududular çözüldüğünde bir kaşık kullanarak ezin. Bütün  sularını bıraktıktan sonra yaklaşık bir bardak kadar Ahududu suyu elde edersiniz. Sonra bir kaba alıp kısık ateşte 1/4 bardak kalana kadar pişirilir. Elde edilen Ahududu sosuna isteğe göre şeker ve limon suyu da kayıp bir taşım  kaynatıp ocaktan alın ve soğumaya bırakın ve sosunuz hazır 

Afiyet olsun...
]]>
Ahududu Tohumu https://www.ahududu.gen.tr/ahududu-tohumu.html Fri, 30 Nov 2018 17:46:11 +0000 Ahududu Tohumu: Ahududu gülgiller familyasında yaz ve sonbahar aylarında kırmızı tatlı meyveler veren bir bitki türüdür. Ahududu genelde ormanların açıklığında yetişmektedir ve nemli iklime sahip bölgelerde rahatlıkla Ahududu Tohumu: Ahududu gülgiller familyasında yaz ve sonbahar aylarında kırmızı tatlı meyveler veren bir bitki türüdür. Ahududu genelde ormanların açıklığında yetişmektedir ve nemli iklime sahip bölgelerde rahatlıkla üretilir, kökten kesilmediği sürece kendiliğinde çevreye yayılır, çoğalır.

Ahududu iki cins olarak yetişir yabani türü yaz aylarında çiçek açar meyve verir, diğeri ise devamlı meyve veren cinstir. Ahududu yaprakları kurutularak bazı bitki çaylarıyla beraber kullanılır. Yaprakları 3-5 guruplar halinde üst kısmı yeşil, alt kısmı ise gümüş beyaz renkte olur.

Ahududu yetiştiriciliğinde kışın diplerdeki sürgünlerle yapılır. Diplerdeki sürgünler alınır iyi sürülmüş, analiz edilmiş, verimli hayvan gübresi katılarak hazırlanmış toprağa 1 m aralıklarda dikimi yapılır. Dikilen ahududu sürgünleri ilk sene açacağı tüm çiçekleri toplanılır. Bu çiçeklerin toplanması kinci sene kuvvetli ahududu meyveleri olmasını sağlar.

Ahududu meyvesinin sulama işlemi yaz aylarında yapılır, devamlı toprağın nemli olması sağlanır. Sulama işlemi sonbahar aylarında durdurulur nedeni ise kışın ahududu bitkisinin sertleşmesi kış aylarını sağlıklı geçirebilmesini sağlamaktadır.

Ahududunun faydaları: 

Ahududunun içeriğinde bulunan C vitaminin sağlık açısında çok önemi vardır.

 •  Ahududunun içeriğinde bulunan şeker yapısı levülöz tipinden olduğu için şeker hastalarının rahatlıkla ahududu tüketebilirler. Ahududu meyvesi romatizma hastalığı için çok faydalıdır.
 • Ahududu suyu kış aylarında tüketilmesinde fayda vardır, soğuk algınlığını önler, gribe yakalanmayı önler ve ateşli hastalıklarda vücudu korur.
 • Ahududu şurubu eczacılıkta ilaçlara tat ve koku vermesi için kullanılır.
 • Ahududu kendine özgü hoş kokusu ve rengi sayesinde meyve konsantresinde, meyve tozu ve meyve esansı imalatlarında oldukça değerli bir madde olarak kullanılır.
 • Ahududu meyvesini taze olarak tüketilmesi vücuda kuvvet verir, bağırsakları çalıştırır, idrar söktürücü etkisi vardır, iştah açıcıdır. Ahududu meyvesi taze meyve olarak tüketildiği gibi pastalarda, dondurma yapımında, içkilerde, konservecilikte ve reçel, marmelat yapımında öne çıkan bir meyve türüdür.

Ahududu Tohumu

Ahududu tohumu yağının faydaları: 

Ahududu meyvesinin özü cilt için çok yararlıdır. Bu yağ cildin nem dengesini korur cildi beyazlaşmasını sağlar.

 • Ahududu tohumlarının içeriğinde bulunan değerli vitaminlerin birçok rahatsızlığı önemle etkisi olduğu bilinmektedir. Ahududu çekirdeğinde elde edilen yağ cilt üzerinde çok etkisi vardır.
 • Ahududu tohumu yağı ahududu meyvesinin özünden elde edilir içeriğinde bulunan E ve C vitamini içeriği ile cildin yenilenmesini sağlar. bu yağ cildin derinlemesine beslenmesini sağlar pürüzsüz bir cilt yapar, cildi sıkıştırır, esneklik verir.
 • Ahududu tohumu yağı hücrelerin yenilenmesini sağlar kan dolaşımını harekete geçirir. Ahududu yağını temizlenmiş cilde uygulayın, hafif masaj darbeleri ile cilde yedirin 10-15 dakika bekledikten sonra ılık su ile cildi temizleyin.
 • Ahududu çekirdeğinde elde edilen yağ gut hastalığına faydalıdır. Romatizma ağrılarına karşı rahatlatıcı etkisi vardır.

Saygılar.

]]>
Ahududu Şerbeti https://www.ahududu.gen.tr/ahududu-serbeti.html Sat, 01 Dec 2018 16:33:32 +0000 Ahududu Şerbeti, Ahududu aslında gülgillerden gelmektedir. Ahududu yağmur olan yerlerde kolaylıkla yetişebilir. Aslında ahududu oldukça faydalıdır. Ahududu meyve olarak yenebildiği gibi suyu sıkılarak veya şerbeti yapılarak da Ahududu Şerbeti, Ahududu aslında gülgillerden gelmektedir. Ahududu yağmur olan yerlerde kolaylıkla yetişebilir. Aslında ahududu oldukça faydalıdır. Ahududu meyve olarak yenebildiği gibi suyu sıkılarak veya şerbeti yapılarak da tüketilebilir. Ahududu vücudumuzdaki toksinleri dışarı atmamızda yardımcı olur. Ateşliyken ahududu kullanılırsa ateş düşürücü özelliği de vardır. Ahududu kansızlık, verem ve romatizma gibi hastalıklar içinde gönül rahatlığıyla kullanılabilir. Ahududu idrar söktürdüğü için kabızlığı giderir. Olgun bir ahududu da bol miktarda A vitamini bulunur. Böbrek ve şeker hastaları için en ideal meyvelerden biridir. Kan şekerini ve tansiyonu düşürür. Günde 150-200 gram ahududu yemek bağışıklık sistemimizi çok ciddi şekilde destekler.  

Ahududu Şerbetinin Malzemeleri
 • 1 kg ahududu 
 • 15 gram limon tuzu
 • Bir kg toz şeker
 • Dört karanfil
 • Bir litre su
Ahududu ŞerbetiAhududu Şerbetinin Hazırlanışı: Ahududuları bol suda ezmemeye dikkat ederek yıkayınız. Ahududuları süzdükten sora toz şekerle yoğurunuz. Şekerin erimesi için 10-11 saat kadar bekleyiniz. Bu kez daha ince delikli süzgeçten geçirip tekrar süzün. Süzgecin içinde kalan posaya su ilave edip tekrar yoğurmaya başlayın. Posayı tekrar süzüp suyunu sıkın. Elde ettiğiniz şerbete 15 gram limon tuzunu ve karanfilleri ekleyerek 20 dakika kadar kısık ateşte kaynatın. Şerbet kaynadıktan sonra tekrar süzüp çıkan şerbeti buz dolabında bekletin. Şerbet yeteri kadar soğuduğu zaman servis edebilirsiniz. Afiyet olsun.
]]>
Ahududu Meyvesi https://www.ahududu.gen.tr/ahududu-meyvesi.html Sat, 01 Dec 2018 17:54:31 +0000 Ahududu meyvesi; franbuaz gillerden olan sonbahar ve yaz mevsiminde küçük ve kırmızı olan tatlı bir meyvedir. Ahududu meyvesi adını ceylandan alır. Ahu ceylan anlamına geldiğinden halk arasında ceylan duru diye bilinir. Ahududu me Ahududu meyvesi; franbuaz gillerden olan sonbahar ve yaz mevsiminde küçük ve kırmızı olan tatlı bir meyvedir. Ahududu meyvesi adını ceylandan alır. Ahu ceylan anlamına geldiğinden halk arasında ceylan duru diye bilinir. Ahududu meyvesi, çok lezzetli ve tatlı bir meyvedir. Ahududu meyvesi, genellikle orman bölgesinde yetişir. Ormanda dallar içerisinde çiçek açıp sonra olgunlaşan ahududu meyvesi, özellikle ormanda kamp kuran izciler için tercih edilen meyvedir. Ahududu meyvesi görünüş olarak dut olarak da anımsanır. Aralarındaki tek fark renklerimize. Ahududu meyvesi suyu çok devam bir meyve çeşididir. Ormanlarda olan yağış ahududu meyvesi için son derece verimlidir. Ahududu kahvesinin dalları hafif dikenli olduğundan toplanırken mutlaka eldiven kullanılması gerekir.
Ahududu meyvesi toplanıldığı an tüketilen bir meyvedir. Çok uzun ömürlü olmayan ahududu dalından kopartıldıktan 6 saat sonra kendini bırakabilir. Dolapta ise sadece 1 gün bekletilir. Ahududu meyvesi sert ve sulu görünümlü bir meyvedir. Hafif pembe ve kırmızı olan ahududu, elle toplanıldığında rengi elde kalır ve hemen geçmez. Ahududu meyvesi  tam bir besin kaynağıdır. İçerdiği yüksek mineral ve vitamin sayesinde bir çok hastalıklara iyi gelir. Ahududu meyvesi ülkemizde en çok Ege Bölgesinde bulunur. Diğer bölgelerde yetiştirmek isteyenler sulak ve serin bölgelerde yetiştirilebilinir.

Ahududu meyvesinin faydaları; 

içerdiği yüksek oranda B grubu vitamini ve C Vitamini sayesinde vücudun bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve güçlendirir. Ahududu meyvesi besin değerleri oldukça yüksek bir meyvedir. İçerdiği lif sayesinde bağırsakları çalıştırır ve kabızlığı önler. Ahududu meyvesi  ateş düşürücü özelliği sayesinde ateşlenen çocukların yemesi için önerilir. Ahududu meyvesi en büyük faydası boğaz enfeksiyonuna iyi gelmesidir. Bademcik ağrısına  ve boğaz enfeksiyonu için ilaç değerinde bir meyvedir.

Ahududu MeyvesiHamilelikte ahududu meyvesinin faydaları,

Hamile olan bayanların bol bol ahududu meyvesi tüketmesi gerekir. Hamilelikte tüketilen ahududu meyvesi rahim katılmaları ve rahim ağrılarına çok iyi gelir.  Hamilelikte tüketilen ahududu meyvesi  kolay doğum yapmayı sağlar. Ahududu meyvesinin bilinen en önemli faydası, cildi güzelleştirmesidir. Cilt sorunlarında bol bol tüketilen ahududu meyvesi cildi rahatlatır ve cilde parlaklık verir.
Ahududu meyvesi sindirim sistemini düzenler ve kolaylaştırır. Hazım kolaylığı sağlayan ahududu meyvesi moda yanmasını önler. Kalp dostu olan ahududu meyvesini özellikle kalp yetmezliği olan kişilerin tüketmedinde fayda olacaktır.
]]>
Ahududu Ağacı https://www.ahududu.gen.tr/ahududu-agaci.html Sun, 02 Dec 2018 14:49:24 +0000 Ahududu Ağacı, boyu bir, bir buçuk metre civarındadır. Dal kısımlarından kırmızı renkli meyveleri olan ve beyaz renkli çiçekler şeklinde açan bir ağaç türüdür. Ahududu ağacı genelde ormanlık alanlarda yetişmektedir. Ahududu Ağacı, boyu bir, bir buçuk metre civarındadır. Dal kısımlarından kırmızı renkli meyveleri olan ve beyaz renkli çiçekler şeklinde açan bir ağaç türüdür. Ahududu ağacı genelde ormanlık alanlarda yetişmektedir. Ahududu ağacının dikenli bir yapısı vardır. Ahududu ağacı yaz aylarında haziran ayının sonunda, temmuz ayının başlarında çiçek açmaya başlamaktadır. Ahududu ağacı her bölgede ve her yerde yetişmeyen bir ağaç türüdür. Genellikle Kuzey Anadolu'da ve Avrupa Kıtasında yetişen bir ağaç çeşididir. Bu güzel ağacının varlığı yüzyıllar öncesine kadar dayanmaktadır. Arkeologlar tarafından yapılan araştırmalara göre ahududu ağacı tarih öncesi dönemde toplanarak insanlar tarafından yenilmeye başlanmıştır. Ahududu ağacının Latince adı Rubus İdeaus diğer adı ise frambuazdır. Ahududu ağacı ismini Anadolu mitolojilerinde Kaz Dağlarından almıştır. Mitolojideki adı ile İda Dağı böğürtleni olarak da bilinmektedir. Yunan mitolojisinin en büyük tanrısı olarak bilinen Zeus'un yaşamış olduğu çağda Olimpos adlı dağda yetişen ahududu ağacına çilek ağacıda denir.  

Ahududu Ağacı İle İlgili Genel Bilgiler,,

Ahududu ağacının Ana vatanı Avrupa Kıtası olmasından dolayı bu ağaç türü yurdumuzda da yetişir. Yurdumuzun iklim şartları bu meyvenin yetişmesi için son derece uygun bir ortam hazırlamaktadır. Oldukça uzun bir tarihi olan ahududu ağacı bugüne kadar gelmiş ancak çok fazla değer görmemiştir. Ahududu ağacı tarım alanında yer tutmasına rağmen hatta birçok yararı olduğu halde hakkettiği ilgiyi henüz bir kaç senedir görebiliyor. Son zamanlarda büyük çaplı işletmeler ile zirai olarak yetiştirilmede sıkça tercih edilen bir ağaç türüdür. Dalından taze, taze koparılarak yenmesinin yanı sıra meyve olarak tüketilmesi, pastacılık alanında ve dondurma yapımında kullanılması ile sanayiye yönelik bir tüketimide vardır. Bu nedenle zirai alanında ahududu yetiştiriciliği önem kazanmaya başlamıştır. Ahududu ağacının fiyatı oldukça uygundur Bu ağaç türünün aşılanma gibi ihtiyaçları yoktur. Ahududu ağacının budama işlemi diğer ağaçlara göre son derece kolaydır. Hiçbir zirai bilginin bilinmesine de gerek yoktur. Ahududu ağacının gövdesi kendini nerede ise her sene yeniler. Bu özelliği sayesinde diğer meyvelerden ayrılmaktadır. Bunun nedeni ise her meyve ağacının gövdesi kendini devamlı yenileyemez. Ahududu ağacının bir diğer özelliğim ise ahududu fidanı dikim işleminden çok kısa bir zaman sonra hemen çiçek açmaya başlar ve meyve verir. Bu ağacın yaprakları da insan sağlığı için oldukça faydalıdır. Bu yüzden yaprakları atılmaz gölge bir ortamda kurutulur. Ahududu ağacının yaprak kısımlarında C vitamini, tanen ve organik asitler bulunmaktadır. Ahududu ağacının meyvelerinde ise C vitamini, pektin, şeker türleri ve demir bulunur. Ahududu meyvesinden hazırlanan şurup ise eczacılık alanında ilaçların içeriğine ilave edilerek koku ile tat vermede kullanılmaktadır.

Ahududu AğacıAhududu Ağacının Faydaları
 • Ahududu karaciğere oldukça iyi gelen bir meyvedir. Bunun yanı sıra bronşit ile anjin hastalıklarında da kullanılır.
 • Ahududu ağacı C ile A vitamini içerir.
 • Diş ile ağız iltihaplanmalarında tüketilmektedir.
 • Başta romatizma hastalığı gelmek üzere göz ile bademcik de oluşan kireçlenmelere, mafsal kireçlenmesine, boğaz hastalıklarında yenilmesi gereken oldukça faydalı bir bitkidir. 
 • İdrarında albümin olan kişilere tavsiye edilen bir meyve türüdür.
 • Damarlarda bulunan kirli kanı temizlemektedir.
 • Yenilmesi durumunda terleme sonucunda vücutta bulunan zehirli toksinlerin dışarı atılmasında görev yapmaktadır.
 • Aşırı terletir ve oldukça iyi idrar söktürür.
 • Vücuttaki dokuları sıkılaştırarak birbirlerine kenetleyen bir meyvedir.
 • Kabızlık sorunlarına doğal bir çözümdür.
 • Gribal enfeksiyonlarda meydana gelen ateşi düşürmey]]> Ahududu Bakımı https://www.ahududu.gen.tr/ahududu-bakimi.html Mon, 03 Dec 2018 13:54:37 +0000 Ahududu Bakımından, önce kısa bir bilgi paylaşmak istedim. Ahududu her ortamda yetişebilen genellikle yabani olarak yetişen üzümsü bir meyve grubundan bir meyvedir. Asıl önemli olan ıslah edilerek üretilen ve yetiştirilen ahudu Ahududu Bakımından, önce kısa bir bilgi paylaşmak istedim. Ahududu her ortamda yetişebilen genellikle yabani olarak yetişen üzümsü bir meyve grubundan bir meyvedir. Asıl önemli olan ıslah edilerek üretilen ve yetiştirilen ahududu dur. Islah edilerek yetiştirilen ahududu yabani olarak yetişen ahudududan daha verimli, daha kaliteli ve ekonomik yönden daha değeri daha fazla olan bir meyve olarak bilinmektedir. Ahududu ülkemizde bir çok alanda tüketim alanı bulunan bir meyvedir örneğin ahududu taze şekilde yenilerek tüketilmesinin yanı sıra marmelat, reçel, konserve, likör yapımında, meyve suyu imalatında ve hatta pastacılık sanayi gibi bir çok alanda kullanılan lezzetli ve bol miktarda c vitamine sahip bir tür meyvedir. Ahududu aile tarımına uygun çok karlı bir tarım ürünü olarak ta bilinmektedir. Ayrıca ahududu bitkisi özelliği ile toprak kaymalarını engelleyen bir bitki olarak ta bilinir.

  Ahududu Bakımı
  Ahududu bakımında en önemli unsurlardan birisi topraktır. Ahududu toprağında özellikle yabani otlar ile mücadele çok önemlidir. İlk dönemlerden başlanarak hasat zamanına kadar ahududu bakımı için sürekli toprak işlenmelidir. Daha sonra ahududu bakımında gübreleme işlemi önemlidir. Ahududu bakımında gübreleme için ticari tarım gübreleri ve özel çiftlik gübreleri verilerek ahududunun fiziksel yapısının ve bitkinin besin değerlerinin yükseltilmesi çok önemlidir. Ve ahududu toprağının da su tutma kapasitesinin artırılması da ahududu bakımı için çok önemlidir. Ahududu bakımı sırasında bitkiye verilen azotlu gübreye azami özen gösterilmelidir. Çünkü verilen azot miktarı iyi ayarlanamaz ise ahududu meyvesinin yumuşaması ve özelliğini kaybederek pazar değerinin düşmesine sebep olmaktadır. Ahududu bakımında bitkiden daha verimli meyve alınması için en doğru gübreleme sıravari yada ocak usulü gübreleme şekilleri olmaktadır. Ayrıca ahududu bakımında toprak tahlilleri de her yıl düzenli bir şekilde yapılması gereklidir. Ahududu bakımında sulama işlemi ise genellikle sulamada ahududu hasat zamanına yakın bir zamanda çok daha fazla sulanması gereken bir bitkidir.
  Ahududu Bakımı

  Ahududu Bakımında Budama

  Ahududu bakımında budama işlemi de çok önemlidir. Buna göre ahududu budama şekilleri olarak,

  • Dikim budaması
  • Yaz budaması
  • Kış budaması
  • Gençleştirme budaması

  Dikim budaması; Ahududu dikiminden hemen sonra en fazla 30 cm yükseklikte budanmalıdır. Ahududu budamada ilk bahar aylarında bakılarak 3-4 adet kuvvetli olan kollar bırakılarak diğer filizler kesilmelidir. Ahududu gövdesinde budama yapılırken bırakılan kuvvetli dallar arası da en az 25 cm olmalıdır.

  Kış budaması;  Ahududu kış budamasında hasat zamanı geçtikten hemen sonra sonbahar aylarına doğru kuruyan dallar dipten kesilerek temizlenmelidir. Kök kısmından yetişen filizlerin önü açılmalıdır. Ahududu kış budaması için en uygun zaman ise sonbahar ayları yada ilk bahar başlangıcında olmaktadır.

  Yaz budaması; Ahududu bakımında yaz budaması bitki tepeleri kesilerek aşırı derecede fazla olan dalların budanması gerekmektedir. Fakat çok aşırı sıcaklarda bu işlemin yapılması bitki için çok zararlıdır. Ahududu bakımında zayıf ve yere yakın kollar budanmalıdır. Ahududu meyvelerinin kuvvetlendirilmesi için fazla kollar gövdeden temizlenmelidir. İri meyve alınması ancak kuvvetlendirilmiş dallardan alınacağı unutulmamalıdır.

  Gençleştirme budaması; Son olarak ahududu bakımında gençleştirme budaması olarak bitki artık yaşlandığından kök kısımlarında zayıflama görülür. Bu durumda ahududu bitkisinin kalitesi düşerek verimsizleşir. Bu durumu önlemek için ahududu  en az 6 yıl aralıklar ile toprak altında bulunan köke ulaşarak kesilmesi ve bitkinin gençleştirilmesi önemlidir. Yaşlı kökler bitkiden ayrılarak akabinde bol miktarda çiftlik gübresi ve bunun yanı sıra ticari gübre verilerek ahududunun güçlenmesi ve ömrünün]]> Ahududu Çayı https://www.ahududu.gen.tr/ahududu-cayi.html Mon, 03 Dec 2018 22:52:30 +0000 Ahududu Çayının Hazırlanması: Şifa kaynağı olan bu çayı hazırlamak aslında çok kolaydır bir avuç kuru ve ufalanmış ahududu yaprağını bir, iki saat kadar soğuk suda bekletilmeye bırakılır. Daha sonra ıslanmış ola Ahududu Çayının Hazırlanması: Şifa kaynağı olan bu çayı hazırlamak aslında çok kolaydır bir avuç kuru ve ufalanmış ahududu yaprağını bir, iki saat kadar soğuk suda bekletilmeye bırakılır. Daha sonra ıslanmış olan bu yaprakların üzerine kaynamamış 300, 350 mililitre su konularak, bu su ile kaynatılır. Bu kaynayan su ateş üzerinden alınarak beş, on dakika kadar demlenmeye bırakılır. Ahududu çayı hamilelik ve emzirme hariç olmak üzere günde iki bardak içilebilir. Ahududu çayının tadını artırmak amacıyla daha fazla yaprak eklenebilir. Çaya şeker konulması tavsiye edilmez. Bunun yerine birazcık bal konularak içilebilir.

  Ahududu Nedir 

  Anavatanı Asya olarak bilinen Ahududu (Rubus idaeus), gülgiller ailesinden, renkli meyveleri olan bir meyve bitkidir. Bahar ayları sonu yaz ortasına doğru gelişir. Bahçelerde meyve için üretimi yapılan bitki, yabani otluk ve ormanlık alanlarda da yetişir. Meyvesinin tatlı olması bu bitkiyi popüler yapmasına rağmen, uzun senelerden beri bu bitkinin yaprakları bazı hastalıkların tedavisi için kullanılır.

  Ahududu Çayının Faydası: 

  Bazı sağlık problemlerini gidermek için kullanılan önemli bir çaydır. Bu çayın yararlarını artırmak amacıyla fermente edilebilir. Bu tür fermente edilen ahududu çayı damarlara yerine geçer. Fermante için yeni toplanan, ahududu yapraklarını Emaye bir tencere içerisine, 5 santim kalınlığında dizilir. Dizilen bu yaprakların üzeri nemli bezle kapatılır.  6 ile 12 saat arasında sıcak bir yerde, meyve, çiçek kokusu gelinceye kadar, bırakılır. Daha sonra yağlı bir kağıt ile kaplanan bir tepsinin içine 12 saat kadar bekleyen yapraklar, öncekinden daha az kalınlıkta dizilir ve 100 derecelik fırına verilerek, 45,60 dakika kurutulur. Bu şekilde fermente yapılan ahududu çayı, damar duvarlarına iyi gelerek ilaç yerine geçer. Ahududunun meyvesi dalları ve yaprakları tedavi amacıyla kullanılmaktadır. Taze ahududu meyvesi metabolizmayı çalıştırarak kilo vermeye yardım eder. Ahududu yaprağından yapılan çayın yaraların üzerine sürülerek, yaranın daha çabuk iyileştiği, mide bulantısı safra akışının artırılması, diş eti rahatsızlığına iyi geldiği söylenir. 

  • Kabızlığı giderir.
  • İshali keser
  • Gastrit tedavisine yardım eder.
  • Enterit (ince bağırsak iltihabı) hastalığının tedavisi için kullanılır.
  • Dispepsi (enzimlerdeki kötü tahsis sebebi ile olan hazımsızlık) tedavisi için kullanılır.
  • Öksürüğe iyi gelir.
  • Anjinin hızlı iyileşmesini sağlar.
  • İltihap önleyici etkiye sahiptir.
  • Büzücü etkisi vardır.
  • Yüksek ateşi düşürmektedir.
  • Terletme etkisi yapar.
  • Ağızdaki iltihabı giderir.
  • Doğumun rahat olmasını sağlar.
  • Annenin sütünü fazlalaştırır.

  Ahududu Çayı

  Ahududunun Bileşiminde Bulunan Maddeler: 

  Bileşimde b1 (tiamin),PP, H(biyotin), Beta-karotin, A (RE), B1 (tiamin), B2 (riboflavin), B5 (pantotenik), B6 (piridoksin), B9 (folik), C, E (TE), PP vitaminler; magnezyum, sodyum,kalsiyum, potasyum, fosfor, klor, kükürt; demir, çinko, pirinç, manganez, fluor, molibden, bor ve  kobalt bulunur.

  ]]> Ahududu Fidanı https://www.ahududu.gen.tr/ahududu-fidani.html Tue, 04 Dec 2018 17:50:48 +0000 Ahududu fidanı, ülkemizin kuzey bölgeleri ile batıdan doğuya doğru uzanan bölgelerimizde rakım yüksekliği 1000 metre ve daha yüksek bölgelerimizde, özelliklede nem oranı fazla olan yerlerde, doğal olarak kendiliğinden yetişen Ahududu fidanı, ülkemizin kuzey bölgeleri ile batıdan doğuya doğru uzanan bölgelerimizde rakım yüksekliği 1000 metre ve daha yüksek bölgelerimizde, özelliklede nem oranı fazla olan yerlerde, doğal olarak kendiliğinden yetişen bir bitki türüdür. Halk arasındaki ağaç çileği, kırmızı böğürtlen gibi çeşitli adlarla bilinir. Son yıllardaki gerek dondurulmuş ürünler kategorisindeki ihracat yeri gerekse son yıllarda gelişen dondurma çeşitleri ile oldukça önemli bir yere sahiptir. Ahududu bitkisi orta veya orta küçük çalı bitkileridir, özel bir toprak veya bakım gerektirmezler, bununla birlikte ahududu bitkisi, geçirgen ve su tutma kapasitesi yüksek topraklarda daha yüksek verim alınır.  

  Ahududu fidan üretimi nasıl olmalıdır,

  Ahududu fidanı üretiminin başlıcalarından birisi kök sürgünlerinden elde edilen fidanlardır. Ahududu bitkisinin her yıl köklerden çıkan sürgünler mevsimi boyunca büyüme ve gelişimlerini tamamlarlar, bu sürgünler sonbaharla birlikte yaprakların dökülmesinden ilkbahara kadar köklerinden büyüyen bu sürgünler, kökleri ile birlikte sökülerek ahududu fidanı olarak kullanılırlar, kışları sert geçen bölgelerde en uygun fidan sökümü ilkbahar aylarıdır.  

  Diğer bir ahududu fidanı üretimi ise köklerden elde edilen çileklerdir. Sonbaharda yaprakların dökümünden hemen sonra başlayan dönem ile ilkbaharda gözlerin belirginleşmesine kadar geçen sürede, 2 - 10 milimetreye kalınlığa 5 - 10 santimetre uzunluğa kadar muhtelif kalınlıklarda köklerden parçalar hazırlanır. Bu kök parçaları dikime kadar nemli bir ortamda tutularak kurumaları önlenir. Alınan kök çelikleri dikim yapılacak arazide 50 - 80 santimetre aralıklarla ortalama 4 santimetre derinliğe yatay olarak dikilerek üzeri kapatılır. Bu çeliklerde bulunan gözler ilkbaharla birlikte patlar ve dikime hazır fidan haline gelir.   

  Modern doku kültürü yöntemi ise, kontrollü bir ortamda büyütülen ana bitkilerin büyüme noktalarının olduğu yerlerden yaklaşık 0,1 ile 0,3 milimetre civarında küçük parçalar alınır, bu örnekler sterilize edilmiş özel tüplerde özel besin ortamlarında korunarak büyüme odalarında muhafaza edilirler. Işık, nem ve sıcaklık gibi en iyi şartların sağlandığı büyüme odalarında çoğaltılarak bitkiler oluşturulur, bu bitkiler önce küçük saksılara, daha sonra da daha büyük saksılara alınarak dış ortam şartlarına alıştırılarak büyütülürler. 

  Ahududu FidanıBaşlıca ahududu fidanı cinsleri

  Heritage cinsi ahududu: Dik büyüyen, Güçlü ve gelişen bir yapıya sahiptir, geç dönemlere kadar ürün hasadı yapılabilen ve farklı bölgelere iyi uyum sağlayabilen, meyvesi orta irilikte ve serttir, orta düzeyde kırmızı olup, tadı orta düzeydedir ve derin dondurulmaya uygundur, iklimi serin bölgelerde geç olgunlaşma süresi vardır.

  Meeker cinsi ahududu: Makine ile hasada uygun, güçlü bir şekilde gelişen, kırmızı renkli, iri meyveli, orta sertlik derecesine sahip kaliteli ve taze işlemeye uygun bir cinstir.

  Willamette cinsi ahududu: Farklı bölgelere kolay uyum sağlayabilen, güçlü bir şekilde gelişen, zararlılara ve hastalıklara dayanıklı, makine ile hasada uyumlu bir ahududu cinsidir. Sıcak iklimi olan bölgelerde sonbahar hasadı da alınabilmektedir. Willamette cinsi ahududu, konik yapıda, kırmızı renkli, yapısı iri ve sert olmakla beraber tadı iyi olup işlemeye oldukça elverişli bir cinstir.  
  ]]>
  Rüyada Ahududu Yemek https://www.ahududu.gen.tr/ruyada-ahududu-yemek.html Wed, 05 Dec 2018 14:32:58 +0000 Rüyada ahududu yemek, rüyada ahududu görmek, rüya sahibinin hayatı tam anlamıyla tadında yaşayacağı anlamına gelmektedir. Rüya sahibinin Kazancı'nın artacağına ve malına mal katacağına delalet etmektedir. Rüyasında ahudud Rüyada ahududu yemek, rüyada ahududu görmek, rüya sahibinin hayatı tam anlamıyla tadında yaşayacağı anlamına gelmektedir. Rüya sahibinin Kazancı'nın artacağına ve malına mal katacağına delalet etmektedir. Rüyasında ahududu yediğini gören kişinin kısmetlerinin artacağı ve bütün isteklerinin yerini bulup kabul olacağı, bahtının ve şansının her zaman için açık olacağına işaret etmektedir. Rüyasında ahududu yediğini gören kişiye en kısa sürede müjdeli haberler geleceğine işaret etmektedir. Rüya sahibinin alacağı güzel ve müjdeli haberler sonucunda hayatının bir bölümünde değişiklikler meydana gelecek ve ömrü güzellikler, ferah ve huzur içinde geçecektir. Rüya sahibi eğer darda, zorda ve borçlu ise, en kısa sürede bütün sıkıntılarından arınıp çok güzel günlere adım atacaktır. Bütün borçlarının biteceği güzel anlar yaşayıp kimselere minnet etmeyeceği bir hayata adım atacağına işaret etmektedir. Bunların tersine rüya sahibinin bolluk ve çok güzel helal kazançlar elde edeceği günler yaşayacağına delalet etmektedir. 

  Rüyada ahududu yemek, kişi bekar bir bayan ise hayırlı kısmetlerle karşılaşıp, kısmeti olan bir kişi işe de mutlu ve huzur içinde bir evlilik yürüteceğine işaret etmektedir. Rüya sahibinin bu rüyayı gördükten sonra yardıma muhtaç birilerine yapacağı iyilik çok önemlidir. Hayrına hayır katarak geleceğine daha sağlam adımlarla yürüyebilecektir. Eğer ki rüyasında ahududu yediğini gören kişi evli bir bayan ise, hayırlı ve sağlıklı bir evlat haberi alarak çok mutlu güzel ve ailesiyle huzur içinde günler yaşayacağına işaret etmektedir. Rüya sahibi bir erkek ise, bekarken hayırlı işlerle uğraşıp hayırlı bir evlilik ile hayatını tamamlayacakken, rüya sahibi evli bir erkek ise kazancına kazanç, malına mal katacağına işaret etmektedir.

  Rüyada Ahududu Yemek
  Rüyada ahududu görmek ise; bir çok sıkıntıdan, beladan ve korkudan uzaklaşıp hayırlı sağlıklı ve huzur içinde bir hayat süreceğine işaret etmektedir. Rüya sahibini bolluk içinde bir hayat beklerken, bütün istek ve dilekleri zaman içinde tek tek kabul olacaktır. Rüya sahibinin ayrıca uzun zamandır yapmak istediği ancak imkanları dahilinde yapamadığı bir şeyi en kısa sürede yapacağına delalet etmektedir. Uzun ve keyifli bir yolculuk rüya sahibini beklerken, rüya sahibi gözlerden nazarlardan uzak durmak için biraz özen göstermelidir. Rüya sahibinin ailesinden ayrılarak bir okul hayatı, bir iş hayatı veya tek başına başını dinleyebileceği bir ortam dahilinde evden ayrılacağınada işaret etmektedir. Rüya sahibinin bir birikim yaparak geleceğe daha sağlam adımlarla gideceğine de delalet etmektedir. Rüya sahibinin gözden, dilden, sözden uzak durmak için kendine göre bir ortam oluşturarak bir süre uzak kalmayada özen göstermelidir.
  ]]>
  Ahududu Kompostosu https://www.ahududu.gen.tr/ahududu-kompostosu.html Thu, 06 Dec 2018 00:29:10 +0000 Ahududu kompostosu, Ahududu meyvesi halk arasında genellikle böğürtlen olarak bilinen bir meyvedir. Ama aslında ikisi birbirinden farklı iki meyvedir. Bu meyve dışarıdan görüntüsü açısından çileğe benzetilse de tadı daha ek Ahududu kompostosu, Ahududu meyvesi halk arasında genellikle böğürtlen olarak bilinen bir meyvedir. Ama aslında ikisi birbirinden farklı iki meyvedir. Bu meyve dışarıdan görüntüsü açısından çileğe benzetilse de tadı daha ekşi bir yapıya sahiptir. Ahududu meyvesinin yetişme ve tüketilme dönemleri sonbahar ve yaz aylarına denk gelir. Meyvenin yetiştiği ağaç gülgiller familyasından olup özellikle Asya, Amerika ve Avrupa'da yetişen bir bitkidir. Bu meyvenin anayurdu tam olarak bilinmemektedir. Fakat bir çok bilimsel araştırmalarda anayurdu Türkiye'nin Ege Bölgesi olarak tahmin edilmektedir. Ahududu meyvenin kökleri çok uzun yıllara dayalı olsa da her iki yılda bir sürgünlerini yeniler. Bitki gülgiller familyasından olduğu için gövde kısımlarında bol yaprakları ve dikenleri vardır. Daha çok yabani bir şekilde kendiliğinden olan bu meyvenin bitkisi orman bölgelerinde görülür. Bitkinin sürgünleri ikinci yılında uç kısımlarına doğru çiçekler açar ve meyveleri oluşur. 

  Ahududu kompostosu malzemeleri
  • Bir su bardağı toz şeker,
  • Bir kilogram ahududu meyvesi,
  • Bir tatlı kaşığı limon suyu,
  • Yedi su bardağı su,
  Ahududu kompostosu yapılışı

  Öncelikle açık alanlarda ve ormanlık bölgelerde olan ahududunun mutlaka yıkanması gerekir. Parçalanmaması ve dağılmaması için suda bekleterek yıkayınız. Daha sonrasında bir süzgeç yardımı ile suyunu süzebilirsiniz. Buradaki bir diğer ayrıntı asla dondurulmuş ahududu kullanılmamasıdır. Ahududu kompostosunu hazırlarken ilk olarak yapacağınız şey bir tencereye şekeri ve suyu ilave ederek orta ateşte içerisindeki şeker eriyinceye kadar kaynatmanız gerekir. Şekerli su kaynamaya başladığında altı iyice kısılarak üzerine bir tatlı kaşığı limon ilave edilir. Daha sonra yaklaşık olarak bir on dakika kadar kısık ateşte kıvama gelmesi için bekletilir. Şekerli suyun ocaktaki süresi bittiğinde ocaktan alınıp, ılıması için bir kenara bırakılır. Ahududu KompostosuIlıyan şerbetin içerisine önceden temizleyip hazırladığımız ahududular içerisine bırakılarak tahta kaşık yardımı ile ahududulara zarar vermeden karıştırılır. Buradaki en önemli ayrıntı gereken ılıklığa gelmeyen şerbete ahududuları koyar iseniz, ahududular dağılıp parçalanır ve istenilen akışkan kıvama gelmez. O yüzden şerbetin ılıdığından mutlaka emin olmanız gerekmektedir. Hazır hale gelen kompostonun kendisin toplaması için buzdolabına konur ve ortalama olarak on iki saat dinlenmeden sonra servis yapılabilir. Afiyet olsun. 
  ]]>
  Ahududu Bitkisi https://www.ahududu.gen.tr/ahududu-bitkisi.html Thu, 06 Dec 2018 01:34:29 +0000 Ahududu bitkisi, gülgillerden çalı görünümlü dikenli bir bitkidir. Dağ çileği, framboise, rubus idaeus gibi isimleri vardır. Kümeler halinde ve kendiliğinden yetişir. Duta benzer meyvelerinden reçel, şurup ve likör yapılabili Ahududu bitkisi, gülgillerden çalı görünümlü dikenli bir bitkidir. Dağ çileği, framboise, rubus idaeus gibi isimleri vardır. Kümeler halinde ve kendiliğinden yetişir. Duta benzer meyvelerinden reçel, şurup ve likör yapılabilir. Meyveleri kırmızı renkli ve tatlıdır. Ahu kelimesi ceylan anlamına geldiği için, ceylan dutu da denmektedir. Genelde ormanların yangın yada kesim nedeniyle açılan yerlerinde büyür. Daha çok nemli bölgelerde üretilen bu bitki, arılar için önemli bir yeri vardır. Ahududu bitkisinin yaprakları bitki çaylarında kullanılmaktadır. Bu çaylar taze yada kurutulmuş formlarda kullanılabilmektedir.

  Ahududu bitkisi faydaları
  • Ahududu bitkisi kanın temizlenmesini sağlar. Kanda yiyecekler yoluyla, sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıklar ve havadaki kirlilik sebebiyle birçok toksin birikir. Ahududu bitkisi vücutta biriken bu toksinlerin dışarıya atılmasına yardımcı olur. Bu şekilde bağışıklık sistemi de güçlenmiş olacaktır. 
  • Taze olarak tüketilen ahududu bitkisi şeker ve böbrek rahatsızlığı tedavilerinde, tedaviyi destekler ve iyileşme sürecini hızlandırabilir. 
  • Kendini yorgun hissettiğiniz günün sonunda ahududu bitkisinin meyvelerinden tüketerek yada çayını içerek zindelik kazanabilirsiniz. 
  • Dokuların güçlendirerek sıkılaşmasını yardımcı olur. Spor yapanlarda oluşabilecek krampları engelleyebilir.
  • Ahududu bitkisi çay olarak ateşli hastalıklarda kullanıldığında ateşin düşmesini sağlar.
  • A vitamini açısından zengin bir bitkidir. Bu vitamin özellikle sağlıklı saç ve saç derisi, diş ve diş etleri için önemlidir. Aynı zamanda daha iyi görmeye yardımcı olur.
  • Verem, anemi ve romatizma hastalıklarında tedavi sürecine destek olur.
  • Sindirim sistemi rahatsızlığı yaşayanlar için önemli bir şifa kaynağıdır. Yemeklerle beraber tüketildiğinde sindirimi kolaylaştırır ve kabızlığı giderir. 
  • Ahududu bitkisinin çiçekleri kaynatılıp düzenli olarak gargara yapıldığında diş eti hastalıklarına iyi gelir ve oluşumlarını engeller.
  • Ahududu bitkisi ile yüz maske yapılarak sürüldüğünde sivilcelerin giderilmesine yardımcı olur.
  • Son dönemlerde yapılan araştırmalar ahududunun alzheimer hastalığını yavaşlattığı ve önlediği yönünde sonuçlar vermiştir.
  Ahududu bitkisinin yapraklarını ufak parçalar haline getirdikten sonra 1 çay kaşığı kadarını soğuk suda 1 saat bekletin. Daha sonra 1 fincan kadar su ile kaynatıp soğumaya bırakın. Sıcak yada ılık içebilirsiniz. Günde 3 bardak kadar tüketilebilir. Ahududu bitkisinin meyvelerinden çok güzel reçel yapabilirsiniz. 

  Ahududu Bitkisi
  Ahududu bitkisi zararları
  Tükettiğimiz yararlı şeyler bilinçsiz şekilde kullanıldığında elbetteki zararlı da olacaktır. Düzenli kullanmanız gereken ilaçlar var ise mutlaka doktorunuza bilgi veriniz. Mide ve sindirimi yolu rahatsızlıkları yaşayanlar çok fazla tüketmemelidir. Bu rahatsızlıklar yara vb. rahatsızlıklardır.
  ]]>
  Ahududu Yetiştiriciliği https://www.ahududu.gen.tr/ahududu-yetistiriciligi.html Thu, 06 Dec 2018 18:35:30 +0000 Ahududu yetiştiriciliği, ahududu kolay olduğu kadar, bakımı masrafsız bir tarım ürünüdür. Üzümsü meyvelerden olan ahududu hızla geliştiğinden, dikimin ardından kısa sürede meyve verir. Ancak verimin tam olması için en az Ahududu yetiştiriciliği, ahududu kolay olduğu kadar, bakımı masrafsız bir tarım ürünüdür. Üzümsü meyvelerden olan ahududu hızla geliştiğinden, dikimin ardından kısa sürede meyve verir. Ancak verimin tam olması için en az 4 yıl beklenmesi gerekir. Bir ahududu bahçesinin iyi bir bakımla, budamayla 10 yıl ürün vermesi sağlanır. Ahududu hem taze olarak tüketilebilir, hem de işlenir meyve suyu, pasta, dondurma, reçel gibi ürünlerde kullanılabilir. C vitamini zengini olan meyvenin gıda sanayinde önemli bir yeri vardır.

  Ahududu bitkisi meyvelerinin olgunlaşma zamanına göre yazlık ve yaz ortasında meyve verecek türlerden oluşur. Sonbaharda ya da yediveren türleri ise, yıl içinde daha fazla ürün verirler. Ancak en kaliteli ürün sonbaharda alınır. Bitkinin kökleri saçak kök gibi sıkı ince köklerden oluşur ve kökler derinlere inmez. Uygun şartlarda en çok 1-1,5 mt toprak altında olur. Gövdesi kök boğazındaki gözlerden sürer. İkinci yılda bu sürgünlerde çiçek açar ve meyve alınır. Daha sonra bunlar kurur. Bol güneş alan, uygun toprak nemi bulunan, rüzgardan fazla etkilenmeyen araziler ahududu yetiştiriciliği için uygundur. Bahçede tozlayıcı tür olmasına gerek yoktur. Ahududu çiçekleri arılar ve başka böceklerin yardımıyla döllenir. Bu nedenle çiçeklenme zamanında böcek öldürücü ilaçlar kullanılmamalıdır.

  Ahududu yetiştiriciliği nasıl olur

  İklim isteği: Ahududu ilkbaharda erken dönemde ve sonbaharda geç donlarda nadir olarak etkilenir. Kış döneminde -15 dereceye kadar dayanıklıdır. Doğada orman bitkisi oldukları için, nemli, direkt güneş ışığı almayan, yarı gölge yerleri sever. Güneş ılığı yakıcı olursa, ahududu zarar görebilir.

  Yer seçimi: Ahududu yetiştiriciliği için yer seçiminde özen gösterilmelidir. İlkbahar donları oluyorsa, bahçenin yüksek rakımlı, kuzeye bakan, eğimli yerlerde kurulması uygundur. Bu bölgelerde soğuk iklim olduğu için, ahududu bitkisi geç uyanır ve geç dönem donlarından daha az zarar görür.

  Toprak isteği: Hafif bünyeli, taban suyu yüksek, kumlu topraklar dışındaki alanlar ahududu yetiştiriciliği yapmak için uygundur. Toprağın asitliği 5,6-6,6 pH değerinde olur, hafif asit ya da nötre yakın olursa bitkinin gelişimi iyi olur. Toprağın organik maddelerden zengin, derin, hafif ya da orta bünyede olması uygundur. Torağın nemi her zaman sağlanmalıdır. Ancak tuzlu ve kireçli topraklar yetiştiriciliğe uygun olmaz. Toprağın derinliğinin en az 1 mt olması tercih edilmelidir.

  Ahududu yetiştiriciliği bahçe tesisi ve bakım işleri: Ahududu için en iyi dikim dönemi ilkbaharda toprakla çalışma imkanı olduğu zamandır. Ahududu fidanları söküldüğü toprağın seviyesine göre 5 cm daha derin olacak şekilde dikilmelidir. Kökler dikim çukuru içine dağıtılarak yerleştirilmeli, toprakla örtülerek hava almaması sağlanmalıdır. Üstünden bitkiye can suyu verilmelidir. Dikim sonrasında ahududu fidanı topraktan 25-30 cm seviyeden kesilmelidir. Sıra üzeri bitkiler 40-60 olacak şekilde dikilmelidir. Bu aralar ahududu geliştikçe dallarla kapanır, sıralar çit gibi olur. Bu çitin eni ise 60-70 cm kadar olur. Sıraların mesafesi de 2-2,5 mt olmalıdır. Ahududu bitkisi gelişme sürecinde ayda 100-150 mm su ihtiyacı duyar. Topraktaki nem az olursa, bitki de zarar görebilir. Hasat sonrası da sulamaya devam edilmelidir. Sonbaharda yağış yetersiz olursa, sulama ihmal edilmemelidir.

  Ahududu Yetiştiriciliği
  Ahududu yetiştiriciliği ve destek sistemleri: Yetiştiricilikte telli terbiye sistemi kurulursa, alınan verim, kalite artar. Sürgünler direklerin arasında gerilen tellere bağlı olarak gelişir ve toprakla temas etmeleri önlenir. Bu taze sürgünlerin rüzgardan zarar görmesine, kırılmasına da engel olur. Ahududu hasadını, zirai mücadeleyi kolaylaştırır. Telli terbiye sistemi için sıra boyunca 5-6 mt aralıklarla T şeklind]]> Ahududu Marmelatı https://www.ahududu.gen.tr/ahududu-marmelati.html Fri, 07 Dec 2018 14:08:22 +0000 Ahududu marmelatı, yapmak çok basittir. Marmelat yapımında henüz acemi olan bayanlar mutfaklarında ahududu marmelatı yaparak pratik kazanabilirler. Bu marmelatı hazırlamak oldukça basittir. Marketten satın almış olduğunuz do Ahududu marmelatı, yapmak çok basittir. Marmelat yapımında henüz acemi olan bayanlar mutfaklarında ahududu marmelatı yaparak pratik kazanabilirler. Bu marmelatı hazırlamak oldukça basittir. Marketten satın almış olduğunuz dondurulmuş ahududularla ya da taze ahududu kullanarak ahududu marmelatını yapabilirsiniz. Bu marmelattan bir kaşık aldığınızda damağınızda yoğun bir ahududu tadı kalacaktır. Ahududu marmelatı yapılışı oldukça kolay olduğu için daha önce marmelat denemeyen bayanlar da başlangıcı ahududu marmelatıyla yapabilirler. Kahvaltı sofralarında marmelat ihmal etmeyen bayanlar kendi el emekleri ile hazırlamış oldukları birbirinden güzel marmelatları sevdiklerinin damak lezzetine sunabilirler. Ahududu marmelatı koyu kırmızı rengi sayesinde ve taneleri ile çok lezzetli bir kıvama sahip olmaktadır. Ahududu marmelatı koyu kırmızı rengi ile iştah açıyor. Bu reçeli mutfağınızda pişirerek kahvaltı sofranızı zenginleştirebilirsiniz. Herkes tarafından çok seviliyor. Bu marmelatı özellikle çocuklar çok seviyor. Ahududu aynı zamanda frambuaz olarak da bilinen bir orman meyvesidir. Bu meyve yaz ve sonbahar aylarında dalından toplanır. Vitamin ve mineraller bakımından zengin olmasının yanı sıra birçok hastalığa da iyi geldiği bilinir. 100 gr ahududu meyvesi ortalama 50 kaloridir. Ahududu yüksek tansiyonu düşürür. Kanı temizler, vücutta biriken zararlı maddelerin atılmasını sağlar. Yapraklarının özü idrar söktürür ve terletir. Bağırsakların çalışmasını düzene sokar ve kabızlığı giderir. Ateşi düşürür. Vücuda dinçlik verir. Böbrek ve safra kesesine iyi gelir. Mide ülseri olanların kullanmaması gerekir. Tam bir vitamin deposu olan ahududu içerisinde önemli vitamin çeşitleri olan B1, B2, B3, B6, C, A, ve E vitaminleri yoğun bir şekilde bulunur.
  Ahududu marmelatı yapımı için gerekli olan malzemeler:
  • 1 kilo ahududu
  • 1 çorba kaşığı limon suyu
  • 1 kilo toz şeker
  Ahududu MarmelatıAhududu marmelatı tarifinin hazırlanışı:

  İlk önce taze ahududuların hepsini bol suda yıkayın ve süzeğe koyup birkaç dakika suyunu süzmesini bekleyelim. İsterseniz don durulmuş ahududu da kullanabilirsiniz. Daha sonra ahududuların hepsini bir tencereye alıp üzerine şeker ilave edelim. Marmelata yatırdığınız ahududuları buzdolabına koyalım. Bir gece kadar dinlendirin. Ertesi gün ahududular sularını salmış olacaktır. Buzdolabından çıkarın ve ocağa koyun. Orta ateşte kaynamasını bekleyin. Kaynamaya başlayan ahududu marmelatının altını kısarak koyu bir kıvam almasını sağlayın. Marmelatınız kaynarken bir yandan üzerinde pembe köpük olacaktır. Bu köpükleri tahta bir kaşık ile her seferinde sıyırın. Koyu bir kıvam alan ahududuna bir çorba kaşığı limon suyunu sıkın ve bir taşım daha kaynamasını bekleyin. Marmelatınızı soğuduktan sonra kavanozlara doldurun. Ardından kavanozunuzu ters çevirin. Marmelatınız artık hazırdır. 

  Afiyet olsun.
  ]]>
  Ahududu Yaprağı Çayı https://www.ahududu.gen.tr/ahududu-yapragi-cayi.html Sat, 08 Dec 2018 08:23:48 +0000 Ahududu yaprağı çayı, sağlık için oldukça faydalı bir bitki çayıdır. Ahududu gül familyasından bir bitkidir. Bahar aylarının sonundan yaz ortasına kadar büyür ve meyve vermeye başlar. Ahududu meyvesinin olgunlaşmamış ha Ahududu yaprağı çayı, sağlık için oldukça faydalı bir bitki çayıdır. Ahududu gül familyasından bir bitkidir. Bahar aylarının sonundan yaz ortasına kadar büyür ve meyve vermeye başlar. Ahududu meyvesinin olgunlaşmamış hali önce yeşil sonra kırmızıdır. Olgunlaşma döneminde ise ahududu meyvesi siyaha dönmektedir. Ahududu bitkisi yabani olarak ormanlık ve ağaçlık alanlarda su diplerinde yetişir fakat şimdi bir çok bahçede aşılanmış hali ile yetiştirilmektedir. Ahududu yaprakları çok uzun yıllardır çeşitli sağlık sorunlarına iyi gelmektedir ve vücuda fayda sağlamaktadır. Ahududu bitkisinin ana vatanı Asya olarak bilinmektedir. Ahududu bitkisinin meyveleri de oldukça yararlıdır. Bağışıklığı arttırıcı özelliklere sahiptir. Ahududu meyvesi doğal antibiyotik içermektedir. Ahududu bitkisinin meyvesi taze yendiği gibi reçel olarak ta tüketilebilir. Yaprakları ise kurutulup özellikle kış aylarında içilmek için saklanır. Ahududu yapraklarının kışa saklanmasının bir sebebi de ahududu yapraklarının vücut direncini arttırması ve soğuk algınlıklarına iyi gelmesidir. Bir çok bahçede bitki olarak yetiştirilen ahu dudu sulak yerleri sevmektedir ve o bölgelerde daha rahat yetişmektedir.

  Ahududu yaprağı çayı faydası:
  • Vücutta bulunan kanı temizler
  • Kişide bulunan boğaz ağrısına iyi gelir
  • Diş eti hastalıklarının tedavisinde oldukça etkilidir.
  • Kadınlarda adet düzensizliklerine iyi gelmektedir
  • Adet öncesi ağrıları azaltır
  • Bağırsak hastalıklarına ve ishale iyi gelmektedir.
  • Bronşit hastalığına iyi gelmektedir.
  • Gastrit tedavisine iyi gelmektedir
  • Kişide bulunan öksürük problemlerini giderir
  • Emzirme dönemlerinde anne sütünü artırıcı özelliğe sahiptir
  • Vücuttaki iltihapları giderir
  Ahududu Yaprağı ÇayıAhududu yaprağı çayı yapılışı:

  Ahududu yaprakları öncelikle güneşte kurutulur ve sonrasında ufalanarak kırıntılar haline getirilir. Kırıntı haline getirilmiş ahududu yapraklarını 1 veya 2 saat soğuk suda beklettin. Ahududu yaprağının faydalarından maksimum derecede faydalanmak için ahududu yaprağı kırıntılarını ıslattığınız suyla haşlayın. 1 fincan ahududu çayı yapmak için 1 kay kaşığı ahududu yaprağının kırıntısı yeterlidir. Kurutulmuş ahududuyu iyice kaynattıktan sonra 5 dakika soğumasını bekleyip süzerek içebilirsiniz. gebelik ve emzirme döneminde olan kadınlar hariç diğer bireyler günde 3 bardak içebilirler. Fakat 3 bardaktan fazlası uygun olmayabilir.

  Ahududu yaprağı çayı kimlere tavsiye edilmez:
  • Ahududu bitkisine alerjisi olanlar
  • Böbrek taşı olanlar
  • İdrar yollarında taş veya kum bulunanlar
  • Damla hastalıkları olanlar
  • Gebelik döneminde olanlar
  ]]>
  Hamilelikte Ahududu Çayı https://www.ahududu.gen.tr/hamilelikte-ahududu-cayi.html Sat, 08 Dec 2018 08:43:59 +0000 Hamilelikte ahududu çayı tüketebileceğiniz ender bitkisel çaylardan biridir çünkü bu dönemlerde tüketilebilen çay türü azdır. Şayet hamileliğinizde bir riziko bulunuyorsa, rahimde kasılmalara sebep olan, hormon balansın Hamilelikte ahududu çayı tüketebileceğiniz ender bitkisel çaylardan biridir çünkü bu dönemlerde tüketilebilen çay türü azdır. Şayet hamileliğinizde bir riziko bulunuyorsa, rahimde kasılmalara sebep olan, hormon balansını bozan nebat çaylarından uzak durmak yerinde olacaktır. Ama ahududu çayı gebeliğin ve doğumun basit olmasını sağlıyor. 

  Hamileliğin önce trimester çağında başka bir deyişle önce üç aylık dönemde ise ahududu çayı içilmesi öneri edilmiyor. Ama dördüncü aydan bu yana gün içerisinde bir ya da iki fincan ahududu (frambuaz) çayı içilebiliyor. Bu çay, mineraller bakımından zengin bir içeriğe sahiptir bununla birlikte rahim (döl yatağı) kaslarını da güçlendirmektedir. 

  Ahududu Çayı Doğumu Kolaylaştırır Mı 
  Bazı bayanlar bu problemin dışında hamilelikte ahududu çayı doğumu başlatır mı diye soruyorlar. Hayır doğumu başlatmaz ama sizi çok yüksek rahatlatır. Gebeliğin 2. trimester çağında başka bir deyişle 4. aydan bu yana gün içerisinde bir fincan tükettiğiniz ahududu çayı rahminizi besler ve güçlendirir. Rahim (döl Yatağı) kaslarınızın ek olarak kuvvetli olmasını olanağı sağlar. Bununla birlikte doğumunuz başladıktan sonra bir ya da iki fincan ahududu çayı içmeniz de doğumu ek olarak basit yapmanızı olanağı sağlar. 

  Ahududu Çayı Ne Türlü Hazırlanır 
  Kırmızı ahududu yaprağı başka bir deyişle Rubus İdaeus bayatlamamış olarak tüketilebilir ayrıca kurutulmuş olarak da kullanılabilmektedir. Peki frambuaz çayı nereden alınır Frambuaz yapraklarını aktardan alabilirsiniz. Şayet kurutulmuş ahududu yaprakları satın alacaksanız son bir sene içerisinde toplu meydana gelmesine uyarı etmelisiniz. Bir avuç ahududu yaprağını bir litre suda demleyin. Bu demlenmiş nebat çayından gün içerisinde bir ya da iki fincan tüketebilirsiniz. Bununla Birlikte şayet bulabiliyorsanız çayınızın içerisine ahududu meyvesi de koyabilir ve aromasını artırabilirsiniz. Hamilelerin gönül rahatlığı ile tüketebileceği nebat çaylarının sayısı çok kısıtlı. Bilhassa hamileliğinizde rastgele bir riziko durumunuz varsa, rahimde uygunsuz kasılmalara yol açabilmektedir, hormon balansını değiştirebilen nebatlardan şüphesiz kaçınmak gereklidir. Hamilelikte ahududu çayı, gebeler için nadir durumda olan yararlı nebatlar içinde bulunmaktadır. Hekimler, bilhassa nebatlar konusunda profesyonel olanlar hamilelikte ve doğum esnasında kullanılabilecek bitkilerle alakalı yazdığı kitaplarla bilinen uzmanlar, gebeliğin son 3 ayı içinde içilecek ahududu çayının doğumla alakalı evrensel travmaları azaltabileceğini, kanama ve lüzumsuz müdahaleler dahil olmak üzere onay görmeyen pek çok şeyin önlenebileceğini söylüyor. Hamileliğin önce üç ayı içinde (önce trimester'da) önerilmeyen ahududu çayı, 4. aydan bu yana gün içerisinde bir iki fincan olmak amacıyla, sağlam bir şekilde içilebiliyor. Uzmanlar, bilhassa kalsiyum ve öbür mineraller bakımından zengin durumda olan bu çayın, rahim (döl yatağı) kaslarını beslemeye destekçi olacağını da söylüyor. 

  Hamilelikte Ahududu Çayı
  Ahududu çayı doğumu kolaylaştırır mı 
  İkinci trimester'da (4. aydan sonra) tüketmeye başladığınız ahududu çayı, rahminizi besleyip güçlendirmenize destekçi olacaktır. Aynı biçimde doğumunuz başladıktan sonra da 1-2 fincan ahududu çayı içmek rahatlamanıza, kasılmaları ek olarak hafif atlatmanıza destekçi olacak. 

  Hamilelikte ahududu çayının yararları 
  Ahududu çayı, adale gevşetici ve rahmi güçlendirici özellikten dolayı, kuvvetli bir 'kadın' çayı olarak onay edilebilir. Nedeni ise yalnızca gebelikte değil, bayanların her çağında yararlı olabiliyor. Regl dönemlerinde sancıları ve krampları azaltmak için de gün içerisinde 3 fincana civarı tüketilebilen ahududu yaprağı çayı, menopoz çağındaki sorunları azaltmak için de içilebilir. Bununla Birlikte doğum sonrasında]]> Ahududu Böğürtlen https://www.ahududu.gen.tr/ahududu-bogurtlen.html Sun, 09 Dec 2018 03:19:37 +0000 Ahududu böğürtlen, Ahududu böğürtlen gülgiller familyasındandır.ahududu toplumda çoğu zaman böğürtlenle karıştırılmaktadır. Ahududu böğürtlen ile hem tat hemde görünüm benzerlikleri taşımaktadır. Yine yetişme yerl Ahududu böğürtlen, Ahududu böğürtlen gülgiller familyasındandır.ahududu toplumda çoğu zaman böğürtlenle karıştırılmaktadır. Ahududu böğürtlen ile hem tat hemde görünüm benzerlikleri taşımaktadır. Yine yetişme yerleri de hemen hemen aynı şartlar içermektedir. Ahududu ve böğürtlen sulak yerlerde yetişmektedir. Ormanlıklarda ve su diplerinde yetişen bu bitki sağlık açısından oldukça faydalıdır. İçeriğinde A ve C vitamini taşıyan bu bitkiler bir çok hastalığın vücutta oluşmasına engel olmaktadır. Ahududu ve böğürtlen taze olarak yenileceği gibi reçelleri de yapılmaktadır. Genellikle yaz aylarında tazesi kış aylarında reçelleri tercih edilmektedir. Aynı özelliklere sahip ahududu ve böğürtlen oldukça yüksek besin değerlerine sahiptir. Meyvenin sulu ve etli üzümleri vardır. Kırmızı ve siyah renkleri vardır. olgunlaşmamışken kırmızı olgunlaşmış hali ise siyahtır. Olgunlaşmamış hali tat olarak ekşimsi ve mayhoştur fakat olgunlaşınca tatlı ve lezzetli bir meyve halini almaktadır. Ahududu ve böğürtlen ülkemizde sevilen lezzetler arasında yer almaktadır. Ahududu ve böğürtlen çok çabuk bozulan bir meyvedir. Öyle ki öğlen toplanan ahududu ve böğürtlen 1-2 saat sonra bozulma gösterirler. Bu meyveler toplanıldığı anda tüketilmelidir. Toplarken ezilmeden toplanmalıdır.

  Ahududu Böğürtlen
  Ahududu böğürtlen faydaları:
  • Vücuttaki toksinleri dışarı atmaktadır
  • Kişinin vücudunda bulunan kanı temizlemektedir
  • Ahududu meyvesi vücuda enerji vermektedir
  • Yaşlanma karşıtıdır.dokuların güçlenerek dokuların sıkılaşmasına fayda sağlamaktadır.
  • Vücutta yükselen ateşi düşürür
  • Verem hastalığına iyi gelmektedir
  • Kişideki kansızlığı giderir anemi tedavisine fayda sağlamaktadır
  • Kişilerde bulunan romatizma hastalığına iyi gelmektedir.
  • Kadınlarda adet düzensizliklerini ortadan kaldırır
  • Regl dönemi sendromlarına iyi gelir, ağrıları keser.
  • Gebe kadınlarda doğumu kolaylaştırır
  • Emzirme dönemlerinde anne sütünün artmasına fayda sağlamaktadır
  • Bağışıklık sistemini güçlendirmektedir
  • Şeker hastalığı bulunan kişilerde henüz tam olgunlaşmamışken tüketilmesi fayda sağlamaktadır
  • Lösemi yani kan kanseri hastalığına iyi gelmektedir
  • Kişide kabızlık sorununu giderir 
  • İdrar yolları iltihaplanmalarını iyileştirir. idrar söktürücü özelliğe sahiptir
  • Ahududu doğal antibiyotiktir vücuttaki tüm iltihaplanmalara iyi gelir.
  ]]>
  Gebelikte Ahududu Çayı https://www.ahududu.gen.tr/gebelikte-ahududu-cayi.html Sun, 09 Dec 2018 10:34:25 +0000 Gebelikte Ahududu Çayı; gönül rahatlığı ile kullanılabilir. Fakat kısıtlı tüketilmelidir. Ahududu gül ailesinden olan bir bitkidir. Bahar aylarının sonundan yaz mevsiminin ortalarına kadar buyümekredir. Bahçelerde özellikle Gebelikte Ahududu Çayı; gönül rahatlığı ile kullanılabilir. Fakat kısıtlı tüketilmelidir. Ahududu gül ailesinden olan bir bitkidir. Bahar aylarının sonundan yaz mevsiminin ortalarına kadar buyümekredir. Bahçelerde özellikle yetiştirilebileceği gibi otluk alanlarda ve orman kenarlarında kendiliğinden de yetişir. Özellikle hamileliğinizde risk var ise düşük tehlikesi gibi ilk üç ayda kullanılmamalıdır. Çünkü rahimde kasılmalara neden olabilir. Gebeliğin ilk üç ayında hormon dengesini değiştirebilir.  Bunun için gebeler ilk üç ayda ahududu çayını kullanmamalıdır. Gebelikte ahududu çayı için kırmızı ahududu yaprağının çayı yapılır ve içilir. Gebelikte ahududu çayı gebeliğin üç ayında içilmelidir. Doktor Aviva Jill  Romm yaptığı araştırmalarda gebeliğin son üç ayında içilen ahududu çayının doğumla ilgili travmaları azaltabileceğini ve kanamayı önleyebileceğini düşünüyor. Bunun için hamile bayanlara gebeliğin son üç ayında ahududu çayını önermektedir.  Gebelikte ahududu çayı ilk üç ay içilmemelidir. Gebelikte ahududu çayını gebeliğin dördüncü ayından itibaren günde 1-2 fincan gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz. 

  Gebelikte ahududu çayı kalsiyum ve diğer mineraller bakımından çok zengindir. Gebelikte ahududu çayı rahim kaslarını besler. Gebelikte ahududu çayı dördüncü aydan sonra günde bir,  iki fincan kullanılır ise rahim kaslarını beslediği için rahim kaslarını güçlendirir. Hamile bayanlarda doğum başladıktan sonra içilen iki fincan ahududu çayı hamile bayanın rahatlatır ve kasılmaları azaltır. Hamile olan bayan daha kolay doğum yapar. Ahududu çayı kadın çayı olarakta bilinir. Gebelikte ahududu çayı kas gevşetici ve rahim güçlendirici olarak kullanılır. Kadınlar ahududu çayını her zaman tüketmelidir. 

  Ahududu çayı kadınlarda adet dönemlerinde sancı ve krampları azaltır. Adet dönemlerinde günde üç fincan içilebilir. Menopoza giren veya girecek olan bayanlarda sıkıntılarını azaltmak için günde üç bardak içebilir. Doğum yapan bayanlarda rahimin kendini daha çabuk toparlaması için içebilirler.  

  Ahududu Çayının Faydaları;  
  • Yaraların iyileşmesini çabuklaştırır. 
  • Mide bulantısını alır.
  • Diş eti hastalıkları, boğaz ağrısı ve ağız içinin yaralarında iyileşme sağlar. Demlenen çayı gargara yapalım.
  • Safra akışını hızlandırır.
  • İshali keser. Günde en fazla üç bardak içilmelidir. 
  • Bronşit iyi gelir.
  • Kanı temizler. 
  • Adeti düzenler,  adet sancı ve kramplarına iyi gelir. 
  Gebelikte Ahududu ÇayıAhududu Çayının Hazırlanması; Kırmızı ahududu yaprağını kuru olarak veya taze olarak kullanabilirsiniz. Yalnız kurutulmuş kullanılacaksa son bir yıl İçinde kurutulmuş olmalıdır. Ahududunun bir avuç yaprağını bir litre kaynamış suda demleyin İçine bir tutam ısırgan otu da atabilirsiniz. Isırgan otu antioksidandır. Demlenen ahududu çayını hamileler günde 1-2 fincan tüketebilir. 

  Ahududu Çayının Hazırlanması;  Kurutulmuş ve ufalanmış yaprakları 1-2 saat soğuk suda beklettikten sonra aynı suyla kaynatın. Bir fincan için bir çay kaşığı ahududu yaprağı yeterlidir. Kaynadıktan sonra beş dakika dinlendirin ve günde üç fincan tüketin. Yalnız gebelikte ahududu çayı ilk üç ay ve emzirme dönemlerinde önerilmez.
  ]]>
  Ahududu Şurubu https://www.ahududu.gen.tr/ahududu-surubu.html Sun, 09 Dec 2018 17:31:23 +0000 Ahududu Şurubu, Ahududunun ülkemizde yetiştiriciliği yapıldığından dolayı yaz aylarında (temmuz- ağustos) evlerimizde en çok yapılan şuruplardandır. Ahududu vitamin açısından oldukça zengin olmasından dolayı şurubu Ahududu Şurubu, Ahududunun ülkemizde yetiştiriciliği yapıldığından dolayı yaz aylarında (temmuz- ağustos) evlerimizde en çok yapılan şuruplardandır. Ahududu vitamin açısından oldukça zengin olmasından dolayı şurubu çok tercih edilmektedir. Ahududu şurubunu yaptıktan sonra kapalı şişeler içinde serin bir yerde saklayarak bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için kış aylarında tüketebilirsiniz. Sanırım bu yöntemi hepimiz annelerimizden dolayı çok iyi biliyoruz. 

  Ahududu Şurubu Nasıl Yapılır

  Ahududu Şurubu için gerekli malzemeler
  • 1 kilogram Ahududu
  • 1 kilogram toz şeker
  • 1 litre su 
  • 15 gram limon tuzu
  • 4-5 adet karanfil 
  Ahududu Şurubu Yapılışı: Ahududuyu yıkamaya başlamadan önce çürüklerini ayırıp, saplarını çıkartalım. Ahududu tanelerini zedelemeden bol su ile  yıkayalım.Temizledikten sonra suyunu süzelim ve bir kaba alalım ve üzerine toz şekeri ekleyerek yaklaşık 11-12 saat bekleyelim. Bu bekleme işlemi esnasında üzerine eklediğimiz toz şekerlerin tamamen erimesi gerekli. Toz şekerler eridikten sonra ince delikli bir süzgeçten yada tülbentten geçirelim ve süzelim. Süzgeç içinde kalan posanın üzerine bir bardak su ekleyerek tekrar posayı iyice sıkalım ve süzelim. Süzme işlemi bittikten sonra elde ettiğimiz şuruba kalan suyumuzu, limon tuzu ve karanfilleri ekleyerek, yaklaşık 20-25 dk  kısık ateşte kaynatalım. Ocaktan aldıktan sonra tekrar süzelim ve elde ettiğimiz Ahududu şurubunu soğuması için buzdolabında bekletelim. Ahududu şurubu soğuduktan sonra servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun. 

  Ahududu Şurubu
  Not: Ahududu şurubunu kaynadıktan sonra tekrar süzmez ve temiz, kuru şişelere yada kavanozlara koyarak buzdolabında muhafaza edebilir ve canınız çektiğinde 1 su bardağının 4/1 bu şurup koyup üzerine su ekleyerek de tüketebilirsiniz.

  Ahududu Besin değerleri (100 gr) 
  • Karbonhidrat: 11,95 gr
  • Lif: 6,5 gr
  • Protein: 1,2 gr 
  • Kalsiyum: 40 mg
  • A Vitamini: 33 mg
  • C Vitamini: 26,2 mg
  • Potasyum:  20 mg 
  • Sodyum: 1 mg
  • Demir:  0,69 mg 
  • Yağ: 0,65 mg 
  • Kolesterol: 0 
  Ahududu Şurubunun Faydaları,
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir
  • Vücuttaki toksin maddeleri dışarıya atar
  • Kanı temizler 
  • Bademcik ve boğaz ağrısına faydalıdır
  • İdrar söktürür.
  ]]>
  Ahududu Reçeli https://www.ahududu.gen.tr/ahududu-receli.html Mon, 10 Dec 2018 07:25:54 +0000 Ahududu reçeli, yaparken dikkat edeceğimiz en önemli hususlardan biri meyveleri temiz bir şekilde yıkamaktadır. Daha yeni başlayan bayanlar için ahududu reçeli kolay ve pratik bir reçel tarifidir. Bu reçeli hazırlamak oldukça bas Ahududu reçeli, yaparken dikkat edeceğimiz en önemli hususlardan biri meyveleri temiz bir şekilde yıkamaktadır. Daha yeni başlayan bayanlar için ahududu reçeli kolay ve pratik bir reçel tarifidir. Bu reçeli hazırlamak oldukça basittir. Taze meyvelerle yapabileceğimiz gibi marketten dondurulmuş olarak satılan ahududu ile de pişirebiliriz. Reçelin doğru kıvama geldiğini anlamak reçeli ağzınıza aldığınızda yoğun bir ahududu tadı kalmasından anlayabilirsiniz. Ahududu reçeli yapmak çok basit olduğu için henüz acemi olan bayanlar ahududu reçeli ile başlayabilirler. Kahvaltı sofralarından vazgeçemediğimiz ve eksik etmediğimiz, reçeli kendi evinizde özenle hazırlayarak doğal meyveler kullanarak arkadaşlarınızın ve sevdiklerinizin damak lezzetine sunabilirsiniz. Ahududu reçeli kırmızı renkte ve taneleri ile göz dolduran yoğun bir kıvama sahip çok lezzetli bir reçel türüdür. Sizler de bu son derece pratik,rengi ve taneleri ile iştah kabartan bu reçeli yaparak kahvaltı sofranızı daha çeşitli  bir hale getirebilirsiniz. Ahududu,aynı zamanda"franbuaz" diye bilinen bir orman meyvesidir. Yaz ve sonbahar mevsimlerinde toplanır. Vitamin ve mineral açısından oldukça zengin olmasının yanında bilinen birçok hastalığa iyi geldiği söylenmektedir. 100 gram ahududu meyvesi 50 kalori kadardır.

  Ahududu reçeli nasıl yapılır
  Malzemeler:
  • 1 kg ahududu 
  • 1 çorba kaşığı limon suyu
  • 1 kg toz şeker 
  Ahududu reçelinin yapılışı:

  Taze ahududuları alıp temizce yıkandıktan sonra bir süzgece koyup birkaç dakika suyunun süzülmesini bekleyin. İsterseniz dondurulmuş ahududuyu da marketlerden alabilirsiniz. Ahududuları pişireceğiniz tencereye alıp şekeri üzerine ilave edin. Şekerle buluşturmuş buzdolabına koyarak bir gece bekletin. Bir gece bekledikten sonra ahududular iyice suyunu salmış olacaklardır.

  Ahududu Reçeli
  Ertesi gün buzdolabından çıkarıp ocağın üzerine alıp kısık ateşte biraz kaynamasını bekleyin. Kaynamaya başladıktan sonra ahududu reçelinin ağır ağır kaynayarak koyulaşmasını bekleyin. Kaynayan reçelin üzerinde pembe köpükler oluşacaktır. Köpükleri tahta kaşık yardımıyla her birikmede alın.
  Koyulaşan ahududu reçelini ocaktan indirmeden önce limon suyunu ilave ederek 5 dk daha kaynatın.

  Reçeli sıcakken kavanozların içine doldurun. Kavanozun etrafını sildikten sonra kapağını iyice kapatın. Arkasından reçel kavanozu muzu ters çevirin.
  Kendi mutfağımızda hazırlamış olduğumuz ahududu reçeli 1 gün dinlendikten sonra serin ve kuru bir yerde istediğiniz kadar bekletebilirsiniz.
  Afiyet olsun...
  ]]>
  Ahududu https://www.ahududu.gen.tr/ahududu.html Mon, 10 Dec 2018 20:14:02 +0000 Ahududu, veya diğer adıyla frambuaz sonbahar ve yaz mevsiminde tatlı ve kırmızı renkte meyveler veren bir bitki türüdür. Latince adı Rubus idaeus'tur. Ahududu ülkemizde daha çok böğürtlen ile karıştırılan bir meyve Ahududu, veya diğer adıyla frambuaz sonbahar ve yaz mevsiminde tatlı ve kırmızı renkte meyveler veren bir bitki türüdür. Latince adı Rubus idaeus'tur. Ahududu ülkemizde daha çok böğürtlen ile karıştırılan bir meyve olmakla birlikte, görüntü itibariyle çileğe de benzemektedir. 

  Ahududu, köken itibari ile gülgiller ailesine dahildir. Bu meyve, Avrupa, Amerika ve Asya'nın pek çok bölgesinde yetiştirilir. Ahududunun anayurdu ise tam olarak bilinmemektedir. Ancak ahu ve dudu kelimelerinin birleşimi olmasından dolayı (ceylan dutu) anayurdunun Türkiye’nin Ege bölgesi olduğu tahmin edilmektedir. 

  Sürgünleri iki yılık olan meyvenin kütüğü ise çok yıllıktır. Bitki gövdesi dikenlerle kaplıdır. Yetişme yerleri daha çok orman bölgeleridir. Sürgünden sonraki ikinci yılda bitki salkım şeklinde çiçek açar. Açan çiçeklerin rengi ise beyazdır. Bu çiçekler zamanla olgunlaşıp ve meyve haline dönüşür.

  Ahududunun meyveleri kırmızı renklidir, etli ve sulu üzümcüklere sahiptir. Bu üzümcükler içlerinde, sert yapıya sahip çekirdekler barındırır. Çok hoş bir tada sahip olan bir meyvedir. 

  Yetiştirilmesi

  Ahududu ticari işleme ve taze ürünler pazarı için yetiştirilmektedir. Genel olarak bir yaz sonu mahsülü olarak bilinen ahududu, yeni teknolojiler sayesinde tüm bir yıl boyunca tüketilebilmektedir. Meyve tam olgunluğuna erişebilmesi için bol su ve güneş ışığına ihtiyaç duyar. Ahududu bitkisinin Kuş dışkısı ile yayılan tohumları nedeniyle bahçelerde sık sık yabani ot olarak da görülür.

  Bitkinin yetiştirilmesine çoğunlukla kış aylarında dip sürgünlerinden başlanır. Sürgünler bir metre aralıkla iyi kanalize edilmiş ve verimli topraklara ekilmelidir. Dikim öncesinde toprak derinlemesine kazıp ve gübre gibi organik maddeler eklenerek hazırlanır.

  Ekimden sonraki ilk yıl bitkinin büyüyebilmesi ve rezervlerini depolaması için tüm çiçeklerin toplanması gerekir. Sonraki seneden itibaren ilk senenin fidanları ilkbaharda çiçeklenir ve yaz aylarında meyveler olgunlaşır. Bu dönemde bitkinin iyi sulanması gereklidir. Ancak sonbahar dönemiyla birlikte su miktarını azaltılmalıdır. Bu şekilde, fidanların kışı geçirebilmeleri için sertleşmeleri sağlanmış olur.

  Kış döneminde çiçeklenmiş fideler toprak seviyesinde olacak şekilde budanmalıdır. Yeni fideler içinde küçük ve zayıf olanları ayıklanır. Birbirine çok yakın büyüyen fideleri sökülerek seyreltilir, fideler arası 10-15 cm mesafede olmalıdır. Ahududu çeşitlerinin çoğunun kazığa bağlanması gerekir.

  Ahududu bitkisi kuvvetli ve biraz istilacıdır. Bitkiden biraz uzakta tekrar sürgün verebilirler. İlkbaharda bitkinin sınırları işaretlenip bir bel ile kazılmalıdır. Bu şekilde sürgünler ayrılacaktır. İşaretli bölgenin dışındaki sürgünler kazılarak çıkartılır. Meyveler koyu kırmızı renge döndükten sonra toplanır. Meyve bu döneminde en tatlı haline ve olgunluğuna ulaşmıştır.

  Bu meyvenin bir takım dezavantajları da vardır. Bu dezavantajlardan bir tanesi de, meyvenin çok kolayca bozulabilmesidir. Bu sebeble meyve çok tazeyken tüketilmelidir. bununla birlikte meyve, dondurulmaya ise oldukça elverişlidir. Ahududu, direkt olarak yenebileceği gibi, meyve suyu, şurup, dondurma, şekerleme ve reçel yapılarak da tüketilebilir.

  Ahududu

  Sağlığa faydaları

  Ahududu sağlık açısından oldukça faydalı bir meyvedir. Ahududu meyvesi, besin değerleri açısından oldukça zengindir. 100 gr. ahududu meyvesinde bulunan besin değerleri şöyledir; 13,6 gr karbonhidrat, 1,2 gr protein, 0,5 gr yağ, 3 gr lif, 0,9 mgr demir, 22 mgr kalsiyum, 168 mgr potasyum, 1 mgr sodyum ve 20 mgr potasyum. Ayrıca bu meyvede ki kolesterol miktarı 0'dır. Ahududu aynı zamanda vitamin bakımından da oldukça zengin bir meyvedir. Bu meyvede, insan sağlığı için çok faydalı olan B1, B2, B3, B6,C ve E vitaminleri bulunur.

  Ahududu meyvesi doku ve damar büzücü özelliğe sahiptir. Bu özelliği sayesinde diyareyi kesmede yardımcı olur ve peklik verir. Kadı]]>