Ahududu Meyvesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Ahududu Meyvesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ahududu meyvesi; franbuaz gillerden olan sonbahar ve yaz mevsiminde küçük ve kırmızı olan tatlı bir meyvedir. Ahududu meyvesi adını ceylandan alır. Ahu ceylan anlamına geldiğinden halk arasında ceylan duru diye bilinir. Ahududu meyvesi, çok lezzetli ve tatlı bir meyvedir. Ahududu meyvesi, genellikle orman bölgesinde yetişir. Ormanda dallar içerisinde çiçek açıp sonra olgunlaşan ahududu meyvesi, özellikle ormanda kamp kuran izciler için tercih edilen meyvedir. Ahududu meyvesi görünüş olarak dut olarak da anımsanır. Aralarındaki tek fark renklerimize. Ahududu meyvesi suyu çok devam bir meyve çeşididir. Ormanlarda olan yağış ahududu meyvesi için son derece verimlidir. Ahududu kahvesinin dalları hafif dikenli olduğundan toplanırken mutlaka eldiven kullanılması gerekir.

Ahududu meyvesi toplanıldığı an tüketilen bir meyvedir. Çok uzun ömürlü olmayan ahududu dalından kopartıldıktan 6 saat sonra kendini bırakabilir. Dolapta ise sadece 1 gün bekletilir. Ahududu meyvesi sert ve sulu görünümlü bir meyvedir. Hafif pembe ve kırmızı olan ahududu, elle toplanıldığında rengi elde kalır ve hemen geçmez. Ahududu meyvesi tam bir besin kaynağıdır. İçerdiği yüksek mineral ve vitamin sayesinde birçok hastalıklara iyi gelir. Ahududu meyvesi ülkemizde en çok Ege Bölgesinde bulunur. Diğer bölgelerde yetiştirmek isteyenler sulak ve serin bölgelerde yetiştirilebilir.

Ahududu meyvesinin faydaları nelerdir?

İçerdiği yüksek oranda B grubu vitamini ve C Vitamini sayesinde vücudun bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve güçlendirir. Ahududu meyvesi besin değerleri oldukça yüksek bir meyvedir. İçerdiği lif sayesinde bağırsakları çalıştırır ve kabızlığı önler. Ahududu meyvesi ateş düşürücü özelliği sayesinde ateşlenen çocukların yemesi için önerilir. Ahududu meyvesi en büyük faydası boğaz enfeksiyonuna iyi gelmesidir. Bademcik ağrısına ve boğaz enfeksiyonu için ilaç değerinde bir meyvedir.

Hamilelikte ahududu meyvesinin faydaları nelerdir?

Hamile olan bayanların bol bol ahududu meyvesi tüketmesi gerekir. Hamilelikte tüketilen ahududu meyvesi rahim katılmaları ve rahim ağrılarına çok iyi gelir. Hamilelikte tüketilen ahududu meyvesi kolay doğum yapmayı sağlar. Ahududu meyvesinin bilinen en önemli faydası, cildi güzelleştirmesidir. Cilt sorunlarında bol bol tüketilen ahududu meyvesi cildi rahatlatır ve cilde parlaklık verir.

Ahududu meyvesi sindirim sistemini düzenler ve kolaylaştırır. Hazım kolaylığı sağlayan ahududu meyvesi moda yanmasını önler. Kalp dostu olan ahududu meyvesini özellikle kalp yetmezliği olan kişilerin tüketmedinde fayda olacaktır.

Ahududu Meyvesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ahududu Çeşitleri Nelerdir?

Ahududu Çeşitleri Nelerdir?

Popüler İçerikler

Frambuaz Ahududu

Frambuaz Ahududu

Haber Bülteni