Ahududu Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Ahududu Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Ahududu yetiştiriciliği, ahududu kolay olduğu kadar, bakımı masrafsız bir tarım ürünüdür. Üzümsü meyvelerden olan ahududu hızla geliştiğinden, dikimin ardından kısa sürede meyve verir. Ancak verimin tam olması için en az 4 yıl beklenmesi gerekir. Bir ahududu bahçesinin iyi bir bakımla, budamayla 10 yıl ürün vermesi sağlanır. Ahududu hem taze olarak tüketilebilir hem de işlenir meyve suyu, pasta, dondurma, reçel gibi ürünlerde kullanılabilir. C vitamini zengini olan meyvenin gıda sanayinde önemli bir yeri vardır.

Ahududu bitkisi meyvelerinin olgunlaşma zamanına göre yazlık ve yaz ortasında meyve verecek türlerden oluşur. Sonbaharda ya da yediveren türleri ise yıl içinde daha fazla ürün verirler. Ancak en kaliteli ürün sonbaharda alınır. Bitkinin kökleri saçak kök gibi sıkı ince köklerden oluşur ve kökler derinlere inmez. Uygun şartlarda en çok 1-1,5 mt toprak altında olur. Gövdesi kök boğazındaki gözlerden sürer. İkinci yılda bu sürgünlerde çiçek açar ve meyve alınır. Daha sonra bunlar kurur. Bol güneş alan, uygun toprak nemi bulunan, rüzgârdan fazla etkilenmeyen araziler ahududu yetiştiriciliği için uygundur. Bahçede tozlayıcı tür olmasına gerek yoktur. Ahududu çiçekleri arılar ve başka böceklerin yardımıyla döllenir. Bu nedenle çiçeklenme zamanında böcek öldürücü ilaçlar kullanılmamalıdır.

Ahududu yetiştiriciliği nasıl olur?

İklim isteği: Ahududu ilkbaharda erken dönemde ve sonbaharda geç donlarda nadir olarak etkilenir. Kış döneminde -15 dereceye kadar dayanıklıdır. Doğada orman bitkisi oldukları için, nemli, direkt güneş ışığı almayan, yarı gölge yerleri sever. Güneş ılığı yakıcı olursa, ahududu zarar görebilir.

Yer seçimi: Ahududu yetiştiriciliği için yer seçiminde özen gösterilmelidir. İlkbahar donları oluyorsa, bahçenin yüksek rakımlı, kuzeye bakan, eğimli yerlerde kurulması uygundur. Bu bölgelerde soğuk iklim olduğu için, ahududu bitkisi geç uyanır ve geç dönem donlarından daha az zarar görür.

Toprak isteği: Hafif bünyeli, taban suyu yüksek, kumlu topraklar dışındaki alanlar ahududu yetiştiriciliği yapmak için uygundur. Toprağın asitliği 5,6-6,6 pH değerinde olur, hafif asit ya da nötre yakın olursa bitkinin gelişimi iyi olur. Toprağın organik maddelerden zengin, derin, hafif ya da orta bünyede olması uygundur. Torağın nemi her zaman sağlanmalıdır. Ancak tuzlu ve kireçli topraklar yetiştiriciliğe uygun olmaz. Toprağın derinliğinin en az 1 mt olması tercih edilmelidir.

Ahududu yetiştiriciliği bahçe tesisi ve bakım işleri: Ahududu için en iyi dikim dönemi ilkbaharda toprakla çalışma imkânı olduğu zamandır. Ahududu fidanları söküldüğü toprağın seviyesine göre 5 cm daha derin olacak şekilde dikilmelidir. Kökler dikim çukuru içine dağıtılarak yerleştirilmeli, toprakla örtülerek hava almaması sağlanmalıdır. Üstünden bitkiye can suyu verilmelidir. Dikim sonrasında ahududu fidanı topraktan 25-30 cm seviyeden kesilmelidir. Sıra üzeri bitkiler 40-60 olacak şekilde dikilmelidir. Bu aralar ahududu geliştikçe dallarla kapanır, sıralar çit gibi olur. Bu çitin eni ise 60-70 cm'ye kadar olur. Sıraların mesafesi de 2-2,5 mt olmalıdır. Ahududu bitkisi gelişme sürecinde ayda 100-150 mm su ihtiyacı duyar. Topraktaki nem az olursa, bitki de zarar görebilir. Hasat sonrası da sulamaya devam edilmelidir. Sonbaharda yağış yetersiz olursa, sulama ihmal edilmemelidir.

Ahududu yetiştiriciliği ve destek sistemleri: Yetiştiricilikte telli terbiye sistemi kurulursa, alınan verim, kalite artar. Sürgünler direklerin arasında gerilen tellere bağlı olarak gelişir ve toprakla temas etmeleri önlenir. Bu taze sürgünlerin rüzgârdan zarar görmesine, kırılmasına da engel olur. Ahududu hasadını, zirai mücadeleyi kolaylaştırır. Telli terbiye sistemi için sıra boyunca 5-6 mt aralıklarla T şeklindeki direkler toprağa çakılır. Direklerin toprağın üzerindeki kısmı 100-120 cm olmalıdır. Teller iki sıra halinde, topraktan 90 cm yatay olacak şekilde takılır. Sürgünler bu tellere sağ ve sol olarak V biçiminde bağlanır ve gelişmeleri sağlanır. Bu ahududu bitkisinin hava ve güneş almasına da yardımcı olur. İlk yılın sonunda bitkilerde ilk budama da yapılmalıdır.

Ahududu yetiştiriciliği ve hasat: Ahududu bitkisi meyveleri olgunlaştığında, kendine has rengini aldıktan ve rahatlıkla dalından koptuğu dönemde hasat edilir. Olgunlaşmadan sonra 2-3 günde tekrarlanan hasatla meyveler toplanmalıdır. Avuç içine alınan meyveler parmakla hafifçe çekilerek hasat edilir. Bunların gölgede, serinde ya da soğuk hava deposunda tutulması gerekir. Daha sonra derin olmayan kasaların içine konularak, meyvelerin ezilmesine engel olunmalıdır.

Ahududu Yetiştiriciliği Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Hamilelikte Ahududu Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Hamilelikte Ahududu Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ahududu Şurubu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ahududu Şurubu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ahududu Ağacı Türleri ve Özellikleri

Ahududu Ağacı Türleri ve Özellikleri

Ahududu Çeşitleri Nelerdir?

Ahududu Çeşitleri Nelerdir?

Ahududu Likörü Tarifi ve Malzemeleri

Ahududu Likörü Tarifi ve Malzemeleri