Gebelikte Ahududu Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Gebelikte Ahududu Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Gebelikte Ahududu Çayı; gönül rahatlığı ile kullanılabilir. Fakat kısıtlı tüketilmelidir. Ahududu gül ailesinden olan bir bitkidir. Bahar aylarının sonundan yaz mevsiminin ortalarına kadar buyümekredir. Bahçelerde özellikle yetiştirilebileceği gibi otluk alanlarda ve orman kenarlarında kendiliğinden de yetişir. Özellikle hamileliğinizde risk var ise düşük tehlikesi gibi ilk üç ayda kullanılmamalıdır. Çünkü rahimde kasılmalara neden olabilir. Gebeliğin ilk üç ayında hormon dengesini değiştirebilir. Bunun için gebeler ilk üç ayda ahududu çayını kullanmamalıdır. Gebelikte ahududu çayı için kırmızı ahududu yaprağının çayı yapılır ve içilir. Gebelikte ahududu çayı gebeliğin üç ayında içilmelidir. Doktor Aviva Jill Romm yaptığı araştırmalarda gebeliğin son üç ayında içilen ahududu çayının doğumla ilgili travmaları azaltabileceğini ve kanamayı önleyebileceğini düşünüyor. Bunun için hamile bayanlara gebeliğin son üç ayında ahududu çayını önermektedir. Gebelikte ahududu çayı ilk üç ay içilmemelidir. Gebelikte ahududu çayını gebeliğin dördüncü ayından itibaren günde 1-2 fincan gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz.

Gebelikte ahududu çayı kalsiyum ve diğer mineraller bakımından çok zengindir. Gebelikte ahududu çayı rahim kaslarını besler. Gebelikte ahududu çayı dördüncü aydan sonra günde bir, iki fincan kullanılır ise rahim kaslarını beslediği için rahim kaslarını güçlendirir. Hamile bayanlarda doğum başladıktan sonra içilen iki fincan ahududu çayı hamile bayanın rahatlatır ve kasılmaları azaltır. Hamile olan bayan daha kolay doğum yapar. Ahududu çayı kadın çayı olarak da bilinir. Gebelikte ahududu çayı kas gevşetici ve rahim güçlendirici olarak kullanılır. Kadınlar ahududu çayını her zaman tüketmelidir.

Ahududu çayı kadınlarda adet dönemlerinde sancı ve krampları azaltır. Adet dönemlerinde günde üç fincan içilebilir. Menopoza giren veya girecek olan bayanlarda sıkıntılarını azaltmak için günde üç bardak içebilir. Doğum yapan bayanlarda rahmin kendini daha çabuk toparlaması için içebilirler.

Ahududu Çayının Faydaları Nelerdir?
  • Yaraların iyileşmesini çabuklaştırır.
  • Mide bulantısını alır.
  • Diş eti hastalıkları, boğaz ağrısı ve ağız içinin yaralarında iyileşme sağlar. Demlenen çayı gargara yapalım.
  • Safra akışını hızlandırır.
  • İshali keser. Günde en fazla üç bardak içilmelidir.
  • Bronşit iyi gelir.
  • Kanı temizler.
  • Adeti düzenler, adet sancı ve kramplarına iyi gelir.
Ahududu Çayının Hazırlanması; Kırmızı ahududu yaprağını kuru olarak veya taze olarak kullanabilirsiniz. Yalnız kurutulmuş kullanılacaksa son bir yıl İçinde kurutulmuş olmalıdır. Ahududunun bir avuç yaprağını bir litre kaynamış suda demleyin İçine bir tutam ısırgan otu da atabilirsiniz. Isırgan otu antioksidandır. Demlenen ahududu çayını hamileler günde 1-2 fincan tüketebilir.

Ahududu Çayının Hazırlanması; Kurutulmuş ve ufalanmış yaprakları 1-2 saat soğuk suda beklettikten sonra aynı suyla kaynatın. Bir fincan için bir çay kaşığı ahududu yaprağı yeterlidir. Kaynadıktan sonra beş dakika dinlendirin ve günde üç fincan tüketin. Yalnız gebelikte ahududu çayı ilk üç ay ve emzirme dönemlerinde önerilmez.

Gebelikte Ahududu Çayı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Editörün Seçtiği

Frambuaz Ahududu

Frambuaz Ahududu

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ahududu Tohumu Türleri ve Özellikleri

Ahududu Tohumu Türleri ve Özellikleri

Ahududu Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Ahududu Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Ahududu Reçeli Tarifi ve Malzemeleri

Ahududu Reçeli Tarifi ve Malzemeleri

Ahududu Bitkisi Türleri ve Özellikleri

Ahududu Bitkisi Türleri ve Özellikleri

Ahududu Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ahududu Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?